View Single Post
  #1588 (permalink)  
Vechi 11 apr 2012, 12:56:42
Ema55's Avatar
Ema55 Ema55 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 01 mar 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 167cm, 70kg
Mesaje: 7.863
Aprecieri acordate: 5.648
Am fost apreciat(a) de 4.431 ori in 2.569 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Fetelor va aduc si eu cateva retete dietetice de la prietena mea Sherpy.
Tiramisu
Ingrediente:
- briose cu capsuni: 165g
- capsuni taiate: 160g
- visine curatate de samburi si scurse putin: 465g
- urda de vaca: 300g
- iaurt Covalact de tara: 300g
- extract de vanilie: 1 lingura (13ml)
- extract de stevie, indulcitor: aproximativ 1g (acum depinde si de gust, puneti mai mult sau mai putin, cum vreti sau inlocuiti cu indulcitor, miere, zahar brun, tot dupa gust, insa se vor modifica valorile nutritionele)
- psyllium seminte, Solaris plant: 20g

Urda, iaurtul, capsunile, vanilia si stevia se amesteca la blender, apoi se adauga psyllium si se amesteca bine. Briosele se faramiteaza si se pune un strat pe fundul unui vas, se pune budinca de capsuni (jumatate din cantitate), deasupra visine cat sa acopere toata suprafata, apoi iar un strat de briose faramate, budinca de capsuni si deasupra se orneaza cu visinele ramase.




Torta de branza cu capsuni (fara foc):
Pentru blat:
- curmale: 15 bucati
- migdale: 72g
- miere: 1 lingura
Se mixeaza in blender si se intinde pe folie pe fundul unei forme sau intr-o cratita ( Este bine sa tapetati toata forma cu folie si pentru crema). Se da la rece.
Pentru crema:
- capsuni: 500g + 150g pentru ornat
- branza de vaci slaba, Covalact: 200g
- crema de branza Exquisa, 0.2% grasime: 300g
- psyllium: 30g
- esenta de vanilie: 1 lingurita
- apa de flori de portocale: 1 lingurita
- miere: 2 linguri
Se amesteca toate in blender, mai putin psyllium care se adauga la sfarsit, si se pot lasa bucatile de capsune mai mari. Pentru cine vrea mai dulce se poate adauga zahar brun sau fructoza sau se mareste cantitatea de miere. Se lasa jumatate de ora la rece
Se adauga crema peste blat si se da la rece cateva ore sau peste noapte.




Budinca de capsuni
Ingrediente: iaurt de tara Covalact: 525g
capsuni: 330g
extract de stevie, indulcitor: 2ml
scortisoara: 2g
nucsoara: 0.2g
esenta de vanilie (este facuta de mine in casa): 1 lingura
seminte de psyllium: 30g

Jumatate din capsuni se mixeaza bine si se amesteca cu iaurtul si condimentele, apoi se adauga psyllium si la sfarsit se incorporeaza restul de capsuni taiate in bucati mai mari. Se pun in forme si se dau la frigider peste noapte. Se rastoarna pe farfurii si se decoreaza cu menta. Au iesit 4 budincute cu aceasta forma, in medie de 200g (cantitatea totala a fost de 823g).



Inghetata
Ingrediente:
Capsuni: 600g
Smantana pentru frisca, LaDorna: 200ml
Iaurt Covalact de tara: 375g
Stevie- indulcitor: 5ml
Scortisoara: 1 lingurita
Esenta de vanilie: 2 linguri

Capsunile se mixeaza putin cu blenderul (nu complet, sa mai ramana si bucatele), apoi se amesteca cu restul ingredientelor si se pune vasul acoperit cu folie alimentara la congelator. Se scoate din cand in cand (eu am scos-o la o ora, cam de 3 ori) si se amesteca de pe margini spre interior. Se pune in forme (pahare sau forme speciale) si se lasa la congelator peste noapte.



Si vizitati-o pe Sherpika; veti gasi multe preparate culinare dietetice, naturale, sanatoase.
__________________