View Single Post
  #1654 (permalink)  
Vechi 21 iul 2009, 09:26:52
Luna's Avatar
Luna Luna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 167cm, 88.8kg
Mesaje: 2.211
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile Re: Jurnal Luna - Vreau sa fiu sanatoasa

Postez si in jurnalul meu reusitele mele ... cateva dintre ele, probabil o sa imi mai aduc aminte ...


in ultimii 7 ani
  • nu am mai mancat smantana, unt, rantas, mancaruri grele, carnati, cartofi prajiti, maioneza, .... decat foarte rar, maxim de 3-4 ori pe an;
in ultimii 2 ani
  • nu am mai mancat produse Fornetti si junk food;
in ultimele 9 luni,
  • am redus foarte mult toate tipurile de produse de patiserie, de la consum aproape zilnic la maxim 2 ori /saptamana, uneori nici atat;
  • am reusit sa ma disciplinez in privinta orelor mesei, mai putin a cinei – lucru la care inca mai lucrez.
in ultimele 6 luni
  • cu suisuri si coborasuri, am slabit 9 kg
  • am "uitat" de alune
in ultimele 3 luni
  • am mancat foarte multe fructe (lucru neobisnuit pt mine) si am reintrodus sportul in viata mea;
  • am cunoscut aici persoane deosebite, carora le multumesc pentru prietenia lor
in ultima luna
  • am inlocuit mezelurile si branzeturile grase sau light cu legume si am redus putin cantitatea de fructe, pt ca mancam prea multe;
  • am facut sport de 4-5 ori / saptamana, iar cand nu am putut face aerobic, fitness sau bicicleta, am dedicat mai mult timp mersului pe jos;
  • am schimbat proportia sucuri carbogazoase fara zahar : apa din 4:1 in 1:4;
  • mi-am schimbat aspectul datorita sportului, am scazut in cm si kg, astfel ca acum pot folosi haine ce le imbracam acum 2 veri
  • am pus in aplicare ceea ce demult stiam, si anume : daca eu nu fac nimic pentru mine, nimeni nu o sa faca, reusind in acelasi timp sa dedic mai mult timp celor dragi
Imi voi scrie si nereusitele, sperand astfel ca per ansamblu va rezulta un fel de check list ce ma va ajuta sa constientizez mai bine schimbarile ce trebuie aduse modului meu de viata
Luna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2446 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1929 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]