View Single Post
  #181 (permalink)  
Vechi 19 aug 2011, 15:16:27
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Lightbulb Cauzele psihologice ale obezitatii

  • Excesul de grasime imi indica, ca eu inconstient caut si vreau sa ma izolez in comunicarea mea cu exteriorul, ori ca exista o emotie sau un sentiment prizonier, izolat in interiorul meu, pe care nu vreau sa-l vad. Prin obezitatea mea caut o forma de protectie pe care o acumulez continuu prin gandurile mele cele mai profunde. As vrea sa ma apropii de oamenii pe care ii iubesc si in acelasi timp imi este frica. Imi camuflez frica mea de a fi expusa, vulnerabilitatea mea si in acelasi timp vreau sa evit sa fiu ranita prin remarci, critici si situatii inconfortabile, mai ales cele de natura sexuala. Daca am trait o situatie traumatizanta in legatura cu sexualitatea mea, femeile isi dezvolta foarte mult coapsele iar barbatii burta, in ideea de a-si proteja organele genitale. Obezitatea poate aparea si in situatii care nu sunt de natura sexuala dar care ma agreseaza foarte mult.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 19 aug 2011 at 15:21:26.