View Single Post
  #19 (permalink)  
Vechi 10 apr 2010, 05:55:58
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Dar asta e modul meu de a-mi duce propria lupta. Nu e nicio regula care sa ne spuna ca toate luptele sunt ca in basme - eroice fiecare cum poate,nu ?
Musai, musai sa fie eroice! Crezi ca e cineva pe forumul asta sau in viata care nu a facut niciodata nici o greseala? Cum poti sa-ti inveti lectiile daca nu faci greseli? Cum poti sa dai testele dupa aia daca nu ai invatat pentru ele facand greseli? Cum poti sa treci clasa si sa avansezi? Cum? Nu se poate, o sa tooot faci greseli. Obisnuieste-te cu asta.

Ideea e sa-ti alegi un TZEL (daca scriu tel o sa crezi ca ma gandesc la ala de intins aluatul, cam tot aia e ca intinzi la aluatul asta al tau pana iese o frumusete...). Trebuie sa ai tzelul foarte clar in cap, baga-l in computer cu litere mari, scrie-l pe peretii camerei, pune-l pe usa de la lift, pe aia de la frigider, pe ecranul televizorului, lipeste-l peste tot.

Tzelul sa fie ceva clar, palpabil: sa slabesc 5 Kg. in 3 luni/sa iau zece la istorie/sa invat italiana in 5 ani/etc. Nu-ti alege tzeluri de genul "sa fiu fericita in viata de maine pana mor/sa am bani multi sa-mi iau "casa pe pamant si 4x4"/sa ma iubeasca Gigel ...fiindca sunt prea abstracte si nu poti sa le vezi finalitatea intr-un timp relativ scurt. Nu-ti alege nici Tzeluri negative/rele: vreau sa arat ca Angelina Jolie la corp pana la Craciun ca sa moara toate de oftica si sa saliveze toti/vreau sa-si rupa un picior tanti Agripina care e o scorpie/etc.

Alegeti ceva care sa fie in armonie cu universul...daca ma intelegi. cand cand l-aiindeplinit, alege-ti altul. Nu pierde timpul ca limba ceasului se misca, nu poti sa o opresti. Daca nu-tiinveti acuma lectiile (de frica sa nu gresesti) ramai repetenta si iar repetenta si iar repetenta pana iti inveti odata lectia aia si treci la urmatoarea.

Dupa ce-ti alegi tzelul scapa de junk-ul din computer, inmod regulat. O sa tot primesti junk zi de zi, ba din jur de la amici, ba de la straini, ba chiar din mintea ta. Scapa de junk/ ganduri negative si nu le baga in centrul universului tau. Uita-le, arunca-le, da-le dracului. NU le permite sa stea in centrul universului tau! Afara cu ele!In centru sa ai telul!

Gandeste-te la ajutorul din partea universului/adica si a noastra de aici. Noi suntem cu tine, ne gandim la tine, suntem legate ca facem si noi parte tot din universul asta. Ca niste valuri in ocean. Cand ti-e greu gandeste-te la ocean si nu la val si o sa simti caldura noastra imediat. Nu arunca cu junk in surorile/fratii tai ca s-ar putea sa te stropesca si pe tine. Ai grija...gandurile tale sunt cele care pot sa-ti schimbe viata (in bine sau in rau). Atentie la ganduri...nu mai zic la vorbe.

Cat despre greselile tale si parerile de rau dupa aia ca ai gresit in ziua x, sau y, uita-le, nu-ti mai da in cap: "Vai saraca de mine, nu sunt in stare de nimic, vai de capul meu in ce hal am ajuns, sunt o vita, sunt urat si proasta, o sa mor asa, sunt nemaritata, sau sunt maritata cu un animal...." NU mai repeta greseala, invata din ea si ia masuri si dupa aia uit-o, nu mai gravita mereu in jurui ei. Las-o dracului de greseala, si-a facut menirea si ea, si-a atins scopul ca doar ai invatat din ea. Ai cazut, te ridici, ai cazut iar lata - iar te ridici. Tine minte Tzelul!

TOTUL o sa se imbunatateasca in viitorul tau daca iei mereu decizia buna ACUM! Eroic si acum, exact ca in basme! Nu te lasa! Daca telul e pozitiv si universul o sa te ajute fiindca nu esti doar un val.

Răspuns cu citat