View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 15 feb 2012, 10:35:04
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor

Citat:
Anterior postat de piscupescu Vezi mesajul
De ce bombardier? Pentru ca acum doar asa pot sa spun ca interactionez cu prietenii, atunci cand, fara voie, ne ciocnim unii de altii. Eu raman pe loc si ei, sarmanii, sar in laterala, fara ca sa stie exact ce li s-a intamplat. O luptatoare sumo fara sa vreau.

De ce doresc sa slabesc? In primul rand pentru sanatate. Uneori, inima a inceput sa-mi joace feste de ritm si au aparut primele pusee de hipertensiune.

O hipotiroidie ignorata mi-a creat cadrul propice acumularii de kilograme.

Nu cred ca sunt singura in aceasta situatie si orice doamna (sau domn) care doreste sa abordeze slabirea ca sursa de sanatate, este binevenit in lumea bombardierelor.

Sunt constienta ca slabirea nu este un sport, este o meteahna metabolica si chiar psihologica. Fenomenul de recidiva exista si tocmai pentru ca stiu acest lucru, trebuie sa-mi impun un alt stil de viata. Nu ma refer la efectul de yo-yo care se manifesta in perioade scurte de timp, ci la recidiva pe parcursul unui deceniu. Obezitatea este, cu certitudine, boala mileniului 3, boala alimentelor cu hormoni de crestere, boala sedentarismului, dependenta de computer, boala celor care au dat peste abundenta, dupa decenii de frustrare (ma refer la tranzitia de dupa 89)... Toti am mancat de-a valma salamuri, cascaval, ciocolate, bauturi colorate si dulci fara a avea educatia, pregatirea sau atentionarea ca ne vom da peste cap metabolismul.

Ma bucur ca exista portalul Slabutelor. Este o solutie sociala pe care o salut si care ar putea sa aduca mult bine celor care vor respecta in stil de viata, posibilitatile formidabile ale portalului (forumuri, evidente personale, posibilitatea de socializare etc.)

M-am bucurat ca deja cateva doamne inimoase s-au oferit sa ma sustina psihic, pentru ca intr-o cura de slabire de lunga durata, acest lucru este foarte pretios. Am gasit cateva modele de femei care au demonstrat ca se poate nebanuit de mult, fara interventii chirurgicale, fara pilule, ci cu o vointa demna de admirat.

Trebuie sa invatam sa nu mai radem de defectele celuilalt. Nu e vina lui ca este foarte gras sau foarte slab. Invatand sa ne respectam unii pe altii, ne respectam sufletul nostru si orice pas spre normalitate si spre reinsanatosire, trece si prin suflet.
Stimata doamna,

Doresc sa incep prin a imi cere scuze si prin a spera sa nu va deranjez prea mult cu abordarea mea, stilul brut, neslefuit si cam acid pentru care sunt binecunoscut si blamat.

Nu radem de defectele celuilalt, dar obezitatea este cu vinovat clar. Respectivul om este singurul vinovat ca nu a luat masuri mai devreme. Nu spun acum sa fie toti fotomodeli, dar nici sa se inece inima in grasime nu e bine. Sun-Tzu spunea ceva in genul - doar cel care isi iubeste trupul mai mult decat domnia trebuie lasat sa domneasca. Stiind cine este vinovat si identificand cauzele care au adus in starea de fata, fara a ne ascunde dupa deget sau in filosofie si psihologie, putem sa rectificam destul de usor dezechilibrele.

Pe langa alte elemente care ajuta, un factor in atingerea obezitatii este sedentarismul. Dupa mine asta este cel mai important deoarece cum se face ca doi oameni care consuma cam aceleasi chestii si in aceleasi cantitati se pot dezvolta diferit; unul sta si este obez, nu stie de unde sa taie din mancare, iar celalalt face sport si parca ar avea nevoie sa manance mai mult. O dieta din cand in cand nu cred ca face foarte bine ci este necesara o schimbare de stil de viata. Dat fiind ca atunci cand vine vorba de noi nu ne putem baza pe altcineva , a cauta suport moral in alta parte decat in sine, mie unul, mi se pare futil.

Vointa este doar o parte necesara pentru a ajunge la o silueta sanatoasa - atentie, nu am spus greutate. Este parerea mea ca, cu putina grija, din cauza problemelor de sanatate existente, se poate face suficient sport incat sa va schimbati stilul de viata si sa nu va mai priviti ca un bombardier ci ca un "Multipurpose Fighter Bomber" cu "thrust vector control".

Eu cred ca daca aveti vointa si daca medicul curant va permite, puteti incepe sa faceti sport.
Pentru inceput cu grija, mers, mers alert, peste ceva timp alergat pe portiuni, apoi alergat constant si va propun sa va puneti un obiectiv ambitios pe care sa il atingeti. De exemplu propuneti-va sa terminati un maraton sub trei ore si jumatate.

Va propun urmatorul "program", daca alegeti sa il urmati veti avea nevoie doar de vointa, o pereche de adidasi si putina curiozitate ca sa invatati ce trebuie ca sa nu va accidentati. Pentru inceput va alegeti o distanta de 5km pe care sa o parcurgeti zi de zi, indiferent daca ploua sau daca este soare, pauza duminica neaparat si pauza in zilele cand simtiti ca sunteti obosita din ziua precedenta. Pentru inceput o mergeti, va notati timpul si incercati sa reduceti timpul. Mergand din ce in ce mai alert veti incepe sa consumati din exces si veti incepe sa va intariti picioarele si inima. Cu timpul veti ajunge suficient de sprintena incat sa puteti alerga reprize de 50-100m. Dupa ce alergati continuati sa mergeti ca sa va odihniti si mai alergati putin. Cresteti putin cate putin distanta alergata din cei 5km, pana cand ajungeti sa ii alergati pe toti 5. Acum ar trebui sa ii parcurgeti undeva pe la 30 de minute. Cand ajungeti la 5km in 25 de minute va garantez ca o sa fiti foarte multumita de sine. Aceste 5 minute fac toata diferenta. Iar de la 25 la 20 este iar o diferenta foarte mare in senzatii si eficienta. 5km in 25 de minute, acesta este ritmul care va permite sa terminati maratonul in trei ore jumatate, pe acesta va trebui sa va antrenati sa il mentineti.
Din aceasta clipa va mai trebuie putin antrenament (maxim 22 de saptamani) ca sa puteti mentine ritmul pe durata maratonului. La distante mai mari scad vitezele progresiv, iar cu 5k in 25 de minute ca baza veti termina undeva in patru ore; nici macar nu se pune problema ca nu terminati.

Pentru forta picioarelor va recomand pentru inceput ridicari pe varfuri, genuflexiuni si ridicari de bazin.
Va ridicati pe varfuri la inaltimea maxima si mentineti pana la 30 de secunde, de trei ori pe zi. Ridicarile de bazin si pentru spatele piciorului si abdomen - in principal - va intindeti pe spate cu picioarele indoite aproape de sezut si va ridicati bazinul pastrand umerii pe sol, mentineti 30 de secunde de trei ori pe zi
Genuflexiuni cand mai slabiti putin, pentru muschii fundului.

Nu uitati sa faceti si aplecari cu extensie - incet incet ca sa va mentineti flexibilitatea.

Invatati sa faceti stretching complet pentru bicepsul femural, cvadricepsul femural si glutei. Faceti stretching usor zi de zi putin inainte, in timpul si dupa exercitiu.

Retineti si opriti-va la cel mai mic semn de disconfort PRICE: Prevention, Rest, Ice, Compression, Elevation.
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat