View Single Post
  #20681 (permalink)  
Vechi 18 mar 2015, 23:30:58
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Hello fete cucuiete! Long time no see! Si nici nu am citit ce ati mai facut in ultima vreme. Noi ducem lupte, la fel ca voi: cu dintii, cu mancarea, cu primii pasi

Pe scurt:
1. Am tot fost la Fundeni pentru analize de sange si am facut chiar electroforeza hemoglobinei (fiindca Victor a fost suspect de talasemie minora/anemie inascuta de la doua luni), iar daca la un moment dat au iesit bine analizele, cele de la un an au iesit mai nasol. Nu are talasemie, dar continuam dozarea de fier, mister mic are feritina mica (rezerva de fier a organismului).

2. I s-au tot vazut coastele, pieptul din ce in ce mai evazat si capusorul turtit. Semne clinice clare de rahitism. Analizele au iesit ok, dar dupa ce ne-au vazut mai multi doctori, toti avand aceeasi parere, pediatra lui i-a facut o doza injectabila de vitamina D, iar acum continuam cu Vigantol si astept imbunatatiri ale situatiei.

3. Pui mic nu merge inca singur. Se sprijina de toate cele, se agata, face cativa pasi dintr-un loc in altul, face 2-3 pasi si cam atat. In principiu fiindca ii este frica. Asa cum i s-a facut frica de dat in leagan sau pe topogan. Am discutat cu dr de la kineto, l-a pus pe mingea de antrenament si ii era teama. Este o combinatie intre ceva legat de echilibru si ceva legat de psihic, care prin exercitiu pe minge sper eu sa se rezolve.

Si da, ne ies si noua si maselele si canini si toate gramada Victor are acum 10 dinti: incisivii sus si jos, si premolarii sus. Si se vad bobitele albe ale caninilor jos si sus, dar si ale premolarilor. Doar cand ma gandesc: 8 dinti care ies, mi se face pielea de gaina. Am avut si nopti mai bune si nopti asa si asa. Sper la mai bine.

Astept caldura cu nerabdare si ma gandesc ca Victor va merge o data cu intrarea primaverii in drepturi. Atunci ne vom putea plimba linistiti prin parcuri si ne vom distra impreuna. Inca 9 luni de aventura si apoi back to work.

Seara faina, dragelor! :*
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
CCristina D (21 mar 2015), GCM (19 mar 2015), happygirldiana (18 mar 2015), niculina04 (20 mar 2015)