View Single Post
  #20897 (permalink)  
Vechi 19 iul 2015, 14:20:07
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.781
Aprecieri acordate: 5.355
Am fost apreciat(a) de 11.446 ori in 5.321 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

diana, eu am nascut la stat, dar conditiile difera f mult de la o maternitate la alta. la cuza voda, cel putin la sectia unde am fost eu, nu-ti trebuia nimic inafara de sapun, prosop si tampoane/vata, burtiera pt tine si pampers pt bebe. pt bebe sapun, crema, paturici oricate, cearsafuri, haine, toate sterile erau acolo. la fel camasi de noapte pt mama. eu am sunat cu o luna inainte la spital la receptie si am rugat-o pe doamna de acolo sa-mi spuna cu ce am/nu am voie de acasa si ce am nevoie. la inceput era reticenta, dar i-am vb frumos si s-a indurat sa-mi spuna pana la urma. asa ca am avut

-kit pt celule stem (pana in ziua de azi nu l-am platit)
-pampers
-crema fundulet bebe
-haine bebe
-cateva scutece bebe-absolut inutil ca erau o groaza la maternitate
-servetele umede bebe

pt mine
-burtiera
-camasa de noapte+pijamale largi la gat sa pot alapta cu ele
-lenjerie intima
-tampoane+vata
-servetele umede
-sapun si prosop

daca nasti naturalcred ca e cam atat, la cezariana mai ai cateva restrictii la mancare primele zile, dar nimic grav.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui butterfly30:
happygirldiana (24 iul 2015)