View Single Post
  #21 (permalink)  
Vechi 07 sep 2010, 11:52:14
Yadhira's Avatar
Yadhira Yadhira este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 sep 2010
Locaţie: Arnhem, Olanda
Vârsta: 37
Date: 162cm, 90.7kg
Mesaje: 28
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Yadhira

Buna,
Am hotarat sa va scriu povestea mea in primul rand pentru a ma elibera.
In copilarie si in adolescenta nu am avut probleme cu greutatea, doar ca ... aveam un pic de ''burtica''. Cantaream 54 kg si ma consideram grasa din cauza ''burticii'' care atarna. Asa ca in liceu de cate ori mergeam la o petrecere ma ''tratam''. Acest tratament consta in a nu manca nimic in ziua respectiva. Mi se parea o solutie excelenta la vremea respectiva.
Cand am ajuns la facultate si am reluat legatura cu unul din ex-uri, care urma sa ma viziteze am hotarat ca trebuie sa scap de burtica imediat si definitiv.
Asa ca ce mi-a trecut prin cap? Sa fac o cura si multe abdomene. Am cautat pe net si am dat de cura '' minune'' cu ciorba de varza. Mi se parea ideala. Daca as fi stiut ce ma asteapta dupa sigur hotaram sa raman cu ''burtica'' pe veci.
Asa ca m-am apucat si am fiert ciorba minune, care promitea ca ma scapa de grasime cat ai zice peste, cu o incredere ne mai pomenita si entuziasm la maxim.
Nu avea cine stie ce gust dar eram fericita ca pot manca din ea cat doreste inimioara mea. Dupa vreo trei zile de ciorba de 5 ori pe zi si un fruct, cand duceam lingura la gura si simtiam mirosul de ciorba imi venea sa vars.
Asa ca nu am mai mancat ciorba. In urmatoarele 6 zile am trait doar cu un fruct pe zi. Am trait e mult spus. Am dormit toata ziua de dimineata pana seara si de seara pana dimineata. Cand treuia sa ma duc la toaleta nu aveam putere sa ma ridic din pat, ametiam etc.
Dupa o saptamana si ceva de cura nu aveam de gand sa renunt. Imi era ok sa stau ca o leguma in pat.
Am slabit atunci cam 6 kg. Imi puteai numara coatele de la o distanta considerabila. Eram mandra ca am reusit sa ajung la 48 kg doar in 9 zile.
As mai fi continuat eu, insa nu m-au mai lasat colegele care ma fortau sa mananc. Cand am mancat prima data dupa cura simtiam ca mor daca inghit mancarea. Mi-a fost foarte rau primele doua zile cand am revenit la alimentaia normala. Dupa fiecare inghititura imi venea sa vars.
__________________
Sunt grasutza dar in curand voi fii slabutza