View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 26 iun 2009, 18:48:02
mad24's Avatar
mad24 mad24 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: personalizata
Date: 164cm, 78kg
Mesaje: 458
Aprecieri acordate: 36
Am fost apreciat(a) de 264 ori in 152 mesaje
Implicit Re: Carti care merita sa fie citite

Citat:
Anterior postat de Extasssy Vezi mesajul
Eu nu am citit Ulysses dar am studiat-o la scoala la Literatura Engleza... E super... Interesant este de citit in engleza, asta cu toate ca este destul de greoaie, dar merita...
A.... am avut si la o olimpiada de engleza de comentat un text din ea...

Mai recomand cateva carti pe care le-am studiat in liceu la engleza si le-am si citit:
  1. "The Tell-Tale Heart" de Edgar Allan Poe este o povestire/nuvela minunata... Sorry nu stiu cum s-a tradus in romana.. Oricum ar trebui sa fie ceva de genu : "Inima care-si spune povestea"...
  2. "The Tempest" de William Shakespeare este o piesa superba, eu am considerat-o ca fiind printre cele mai reusite, totusi in frunte sunt "Hamlet" si "Macbeth"... in romana "Furtuna"
  3. "The Scarlet Letter" de Nathaniel Hawthorne in romana"Litera Stacojie"
  4. "The Grapes of Wrath" de John Steinbeck este o carte superba ce prezinta recesiunea din anii '30 in SUA, deasemenea a fost considerata ca fiind o instigare la comunism... in romana "Fructele Maniei"
Si mai sunt o gramada dar acum nu mi le mai amintesc... Am studiat in 4 ani la engleza mai multa literatura decat am facut in 12 ani de romana...
poi in engleza o am... sper sa ma descurc

vreau de ceva vreme sa citesc si ceva de edgar allan poe, dar parca nu mai vine momentul... uuuffff. ehh, las ca gasesc eu timp si de asta

si eu st la o clasa de biling engleza, mai exact mate-info-biling engleza, asa ca mi se recomanda destul de mult, timpul asta e cam problema. acum e vacanta si se mai gaseste

dar uite ca inca n am terminat Un veac de singuratate. am citit intr-o zi 300pag si de trei zile vreo 20. poate ii vin de hac in seara asta
Răspuns cu citat