View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 03 nov 2011, 10:07:08
adelamaria's Avatar
adelamaria adelamaria este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 163cm, 50kg
Mesaje: 11
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Cum depasim momentele in care suntem aproape de a ceda tentatilor?

Buna,

Din experienta mea, daca esti acasa si ai timp, e mult mai usor sa depasesti momentele astea! Daca insa esti pe fuga, obosita, stresata, mereu preocupata, n-ai timp de tine...hmmm...cedezi mult mai usor tentatiilor! Pentru ca e de 10 ori mai simplu sa mananci un biscuite cu ciocolata pe care ti-l doresti decat sa bagi mere la cuptor sau sa faci vreun alt substitut de desert mai elaborat. E mai simplu sa intinzi mana dupa cutia de inghetata din frigider decat sa te apuci sa murdaresti robotul de bucatarie in incercarea de a face un smoothie din fructe, nu?...
Solutia? Incearca sa previi Adica daca simti ca ai intrat intr-o astfel de perioada, ai grija sa ai mereu la indemana ceva bun, dar cat de cat dietetic. Poate iti plac fructele, poate le poti manca amestecate cu branza de vaci...cateva stafide...poate miere combinata cu ceva, ciocolata neagra, habar n-am...Orice stii ca ar merge la tine!
Ah, si incearca sa nu te descurajezi daca cedezi o data, de doua ori...Nu renunta la dieta doar din cauza asta! E important ca a doua zi sa reincerci sa pastrezi o alimentatie corecta si gata! N-a murit nimeni dintr-o lingura de Finetti sau o bucatica de prajitura Important e sa te opresti dupa o lingura ...
Starea ta psihica, emotionala e foarte importanta! Incearca sa faci lucruri care sa te faca sa te simti bine, pozitiva, optimista! Sportul e excelent pentru asta, dar nu numai! O rochie noua pentru noua silueta, o poza in care arati bine si la care te uiti o data pe zi...cam asta ma ajuta pe mine cand simt ca nu mai pot sau am nevoie de motivatie
Ca regula generala, eu chiar daca mai cedez si mananc ceva interzis, am grija sa aleg intre doua optiuni pe cea cu mai putine calorii. Chiar daca e vorba de o diferenta mica, de 50 de calorii, imi spun ca tot conteaza!
adelamaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 847 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat