Subiect: Jurnal Almara
View Single Post
  #221 (permalink)  
Vechi 07 apr 2017, 14:53:45
Almara1's Avatar
Almara1 Almara1 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2016
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 65
Date: 157cm, 63.8kg
Mesaje: 545
Aprecieri acordate: 1.713
Am fost apreciat(a) de 956 ori in 486 mesaje
Implicit Re: Jurnal Almara

Citat:
Anterior postat de Almara1 Vezi mesajul
Mi-am amintit ca auzisem de o doamna (caz real, cunostintya a unei cunostinte de-a mea) care a slabt, pana ieri 66 kg. Cred ca urmeaza regimul cu care a slabit cam de un an si ceva, poate doi.
Mananca carne, dar gatita doar la dry-cooker, nu prajeli, ulei doar la salate lei de masline, putin, lapte slab, iaurt slab, apa multa, multe salate, fructe, indeosebi mere.
Acum dupa ce a reusit sa slabeasca isi permite o masa pe saptamana sa manance ce doreste (este, din ce am inteles, mare amatoare de amandine).
Schepsisul la regimul pe care-l tine dumneaiei este hreanul cu lamaie si miere.
Reteta: 250 gr hrean, date pe razatoare, 6 linguri miere, 6 lamai intregi (bio), blenduite.
Din acest amestec ia o lingura, inainte de masa, de doua ori pe zi, si daca mananca si seara ceva atuci ia trei pe zi. (deci eu zic, trei linguri pe zi).
Regimul e cam asa:
-3 linguri amestec hrean pe zi, inainte de mese
-fara ulei, fara prajeli,
-multa apa
-lactate slabe
- carne gatita fiarta sau la dry cooker, fara ulei (pui, peste, vita, miel, ied, iepure, curcan, gasca, rață .... NU porc)
- ultima masa la ora 18-19, nu mai tarziu
-mancat multe fructe in special mere
-mancat multa salata cu putin ulei de masline.
-fara dulciuri, fara ciuguleli, fara...de astea
-mers pe jos, miscare
Acum, dupa ce a slabit, o masa pe saptamana mananca ce pofteste, o singura masa pe saptamana.
Daca mai aflu amanunte vi le spun.
Deci femeia asta a dat jos un om mai mare ca mine iar eu nu sunt in stare sa dau jos 8 kile?????? :O :O :O
Almara1, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 2-3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1248 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Almara1:
rozica1965 (07 apr 2017)