View Single Post
  #221 (permalink)  
Vechi 07 ian 2011, 20:06:47
crissa08's Avatar
crissa08 crissa08 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 29 mar 2010
Locaţie: Tg-Jiu, Romania
Vârsta: 56
Dieta: controlul portiilor
Date: 170cm, 103kg
Mesaje: 5.192
Aprecieri acordate: 194
Am fost apreciat(a) de 283 ori in 192 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj III)

Citat:
Anterior postat de vera37 Vezi mesajul
stii ce e nostim crissa ca in perioada in care slabisem eu mai mult m-am intalnit cu o cunostinta care tot asa slabise vreo treizeci si ceva de kg si care incepuse sa se ingrase la loc
si ma gandeam Doamne ce proasta e sa slabeasca si acum sa se ingrase la loc
si exact asta am facut eu pe urma
Sa sti ca am si eu ceva din frica de reingrasare, am inceput sa ma gandesc serios la ...mentinere, ma bantuie des gandul asta, in sensul ca tre sa am controlul permanent, sunt constienta ca dupa ce o sa ajung la kg dorite, daca as incepe sa mananc din nou aiurea sau as reincepe cu dulciurile as ajunge iar sa ma ingras...
Acum am tot jonglat cu mancarea, nu am facut excese, insa am vrut sa vad cat de stabila sunt, adica sa stea cantarul pe loc si nu e simplu !
E clar ca e ceva cronic, pe viata, prin comparatie nu sunt bolnava grav, nu stau la pat, etc.
crissa08, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2276 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1759 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1760 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]