Subiect: Jurnal Almara
View Single Post
  #227 (permalink)  
Vechi 29 mar 2019, 08:11:48
Almara1's Avatar
Almara1 Almara1 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2016
Locaţie: Cluj, Romania
Vârsta: 65
Date: 157cm, 63.8kg
Mesaje: 545
Aprecieri acordate: 1.713
Am fost apreciat(a) de 956 ori in 486 mesaje
Implicit Re: Jurnal Almara

Bine v-am regasit!
Fetelor, exista speranță!

De la 65 kg la 61.6 in prima saptamîna de fix la fix (Y)

60 ani, inălțime aproximativ 1,57 (atît aveam ultima dată cînd m-am măsurat acum vreo 25 ani dar cred ca am mai puțin acum). La mine nici o măsurătoare nu e extrem de precisă
Nu am fost foarte stricta la combinatii, deocamdata am zis sa ma invăț cu mîncatul la ora fixa.
Primele zile mi se părea că mănînc prea mult, că eram prea plină.
Nu am măsurat nici cantitatea de apă băută.
Mi-am început fiecare zi cu o cană sau două de apă. Prima e de pe argilă albastră (o cura incepută mai demult pentru depuneri de piatră pe vezica urinară, funcționează, dă rezultate)
...
Știu ca inainte de masă nu e foarte bine să bem apă deoarece diluăm sucurile gastrice, si nici imediat după ce am mîncat, pentru a nu perturba digestia.
Intrebare: cînd este bine să bem apă iîntre mese? la cît timp inainte ori după ce am mîncat?
__________________
Este destul de greu sa respecti programul de mincat la fix, dar merita efortul.
Mie mi-e greu sa ma trezesc dimineata sa maninc la 7 (atunci cind am program dupa amiaza).
Deci meseel sint la 7,10,13,16,19.
la 10 si 16 gustare, am mincat doar mr si banana.
La celelalte am mincat destul de consistent.
Apa am baut cind mi-am amintit ca trebuie sa beau multa apa, n-am contabilizat-o.
Almara1, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 2-3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1248 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Almara1:
nikytour (29 mar 2019)