View Single Post
  #2456 (permalink)  
Vechi 09 mai 2012, 21:41:28
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de eva 9 Vezi mesajul
Multumesc, multumesc!!! Si eu sunt foarte mandra ca am reusit... Sper sa nu ma mai reapuc vreodata de fumat...

Vorbesc cu ei in germana da!!! Nu vorbesc perfect germana... cred ca n am sa vorbesc vreodata, dar... ce strain vorbeste perfect germana?!

Iti mai povestesc, daca te intereseaza! Eu sunt cu ochii pe ei si incerc sa-i inteleg cat de in profunzime pot...
Tot din experienta pot sa-ti spun, ca pacientii obezi, care sunt din ce in ce mai frecventi, pacienti care sunt peste 100 kg sunt o lupta! Nu le poti pune o branula pe vena, pentru ca nu gasesti nicio vena! Sunt greu de intubat, nu au rezerve pulmonare de oxigen, sunt greu de operat, sunt greu de anesteziat, e totul greu cu ei. Seful meu, imi povestea ca ce avem noi aici, pacienti de 120-140-160 de kg sunt mici copii... el a fost prin America in niste schimburi de experienta, si mi-a zis ca acolo cand le vine cate unu de peste 200 de kg, atunci distractie! Se chinuie o vreme sa-l intubeze, apoi urmeaza distractia din operator, se infecteaza usor, se decompenseaza usor..
Sa nu fiu gresit inteleasa.. nu-i dispretuiesc!!!!!!!!!! Dar pana nu m-am lovit personal de cativa, nu am inteles cat sufera cu adevarat un obez. Pentru ca nu reusesti sa-i vindeci decat traumatizandu-i, chinuindu-i! Ii vad cate boli acumuleaza, ii vad cat sufera si intr-o foarte mica masura ii si inteleg!
Asa e Eva.........ani de zile nu mi-au putut lua sange pt analizele periodice de la servici .ani de zile nu imi puteau lua tensiunea.........nu ma cuprindea banda aia care se pune pe brat,nici cea care se pune pe articulatia dintre palma si antebrat!!!!!!! Mai vrei sa iti zic de pe pielea mea ce inseamna 180 de kg?Aaaaaa,am uitat.....la radiografiile pulmonare nici plamanii nu se vedeau.......era doar o pata mare neagra!!!!!!!
__________________

Ultima dată editat de rozica1965; 09 mai 2012 at 21:44:17.