Subiect: Jurnal Dana P.
View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 18 feb 2011, 10:06:33
danapop's Avatar
danapop danapop este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 feb 2011
Locaţie: tg mures, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Dieta personalizata dupa principii Monti
Date: 165cm, 79kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dana P.

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
BUna,Dana,la MOnty scrie in cartile lui..ca abaterile costa!Adica nu slabesti daca nu tii strict macar 2luni..si daca personalizezi tot trebuie sa scoti mamaliga si zaharul,care nu-s indicate in nicio dietaSi, ca fapt generic,intai se tine corect ca sa slabesti,nu cum zici tu, invers
Oricum, tine cum ai inceput, si in ziua de cantar vei vedea daca functioneaza asa sau nu..si atunci ia o hotarare,daca vezi scadere,da-i inainte cu succes!
Bafta!
Si acum va vorbi avocatul apararii (glumesc):
Eu va multumesc foarte mult ca imi dati sfaturi si ca sunteti alaturi de mine dar trebuie sa va povestesc cate ceva despre mine. O sa spun lucrurile urmatoare pentru ca nu as vrea sa intelegeti ca va desconsider parerile sau ca sunt vreo incapatanata care functioneaza dupa principiul "lasa ca stiu eu mai bine". Eu am mai tinut cure de slabire in care mancam ca la carte ca sa zic asa, dar niciodata nu m-au tinut mai mult de 1luna - 2 dupa care ma intorceam la vechiul stil de viata si in scurt timp puneam dublu inapoi. Beam cafeaua fara zahar si parca era matraguna, eram toata ziua nervoasa, frustrata si cateodata visam noaptea tot felul de mancaruri, ca sa nu mai zic ca imi era foame in permanenta. Acum am ajuns la punctul la care am zis ca nu se mai poate si intai am inceput cu o evaluare a ceea ce insemna alimentatia pentru mine: mese haotice, in general dupa ora 4 dupa amiaza, dulciuri in prostie. Cred ca mancam dulciuri o data la 2 zile si ca sa aveti o idee despre cantitatile pe care le bagam in mine: o portie insemna vreo 10 clatite sau 4 papanasi cu smantana sau jumatate de tava de cremes sau...F mult. Ca sa nu mai zic ca miscare...deloc. Asa ca in primul rand m-am gandit ca trebuie sa reglez mesele si sa scot dulciurile. As putea sa fac si mai mult, sa renunt si la mamaliga si la pastele cu porumb ( la cele maxim 100 de grame pe care le-am mancat in 2 zile) dar...ceea ce imi doresc eu acum e mai mult decat o cura de slabire, imi doresc un stil de viata. Si mai mult decat atat imi doresc echilibru si liniste. Si atunci incerc sa fac in asa fel incat sa si obtin ceea ce imi doresc: am renuntat la dulciuri, m-am si impacat cu ideea dar sunt permisiva cu alte lucruri. Vedeti voi, pe langa cura de slabire, foarte importanta e si sanatatea mea mentala. Si ca sa tii o dieta pe termen lung ai nevoie sa fii bine si la "etajul superior". Eu sunt medic psihiatru de profesie si lucrez cu oameni tristi, nefericiti, frustrati, anxiosi si credeti-ma nu vreau sa ajung acolo. Am vazut ce poate inseamna o cura foarte drastica pentru unele persoane, am vazut ce inseamna efectele acelor pastile minune de slabit, am vazut fete cu anorexie, cu bulimie si decat asa, mai bine cu 15 kg in plus. Tot ceea ce vreau e sa gasesc un echilibru cu mine si cu felul meu de a trai, daca am asta pot continua mult timp. Asa ca sa nu va suparati pe mine daca o sa mai vedeti in meniurile mele cate 100 de g de mamaliga sau poate intr-o zi, chiar o felie de paine. si apropo de rezultate...am 75.5 de kg...am slabit intr-o saptamana peste 2 kg...eu zic ca functioneaza. Pupici
danapop, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 923 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de danapop; 18 feb 2011 at 10:08:57.