View Single Post
  #2752 (permalink)  
Vechi 24 aug 2011, 05:56:55
madiviv's Avatar
madiviv madiviv este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 aug 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Dukan
Date: 156cm, 52.3kg
Mesaje: 594
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan (partea 1)

Buna dimineata
Bine ai venit printre noi....
Citat:
Anterior postat de florramo Vezi mesajul
Dragele "Dukanite"!

Cred ca ma alatur si eu voua .. de 5 zile sunt la faza de atac, de maine sper sa nu mai uit legumele acasa si sa trec la croaziera.
Din pacate am dat cantarul prin vecini si vecinii au plecat in concediu, asa ca 2 saptamani ... nu ma urc pe cantar.
Multumesc tuturor de materialul de documentare si vad ca sunteti tari si va mentineti pe meterze! Tot respectul!
Kile multe in minus!
Nu-i tocmai rau ca nu ai cantar...eu sunt dependenta de el.....ma cantaresc in fiecare zi dar evaluarea totala o fac dupa o saptamana...adica daca intr-o zi imi arata ceva mai mult ca la ultima cantarire nu intru in criza....e posibila si retentia de apa...daca dupa o saptamana constat ca e totusi mai mult ...tin o zi in plus de PP(eu sunt la consolidare....faza 3)....

Citat:
Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos ca sunt blonda si nu inteleg
Dupa cele 6 zile de atac (ca asa m-a sfatuit situl oficial ) cu ce zi continui? O sa fac 1PP+PL deci cea de-a 7-ea zi ce , Doamne iarta-ma, este? PP sau PL?
Dupa 6 zile atac urmeaza ziua de PL si apoi PP....eu am tinut 3 zile atac....5PL/5PP...

Citat:
TARTA CU CACAO
Ingrediente:
- 3 oua (sau 1 ou si 2 albusuri)
- 1 iaurt mare sau 2 mici cu 0% grasimi
- 3 linguri de indulcitor lichid sau praf
- esenta de vanilie
- 200ml lapte degresat
- 11 linguri de tarate de ovaz
- 1 lingura cacao degresata
Preparare:
Intr-un bol se bat albusurile spuma si se adauga apoi indulcitorul si galbenusurile, amestecand bine. In alt bol se amesteca taratele cu laptele, iaurtul, esenta de vanilie si cacao, si se lasa cam 10 min sa se inmnoaie taratele. Apoi se adauga si continutul primului bol si se mai amesteca bine inca o data. La final, se pune amestecul (care este o crema lichida dar groasa) intr-o tava de tarta antiadeziva (de ex. Tefal) la cuptor. Se lasa la foc mediu cam 20-30 min, in functie de puterea cuptorului.
Suna bine tarta ta...dar cred ca ai mancat cam multe tarate

Eu mi-am facut acum 2 zile o "tarta cu branza":
Pentru blat: 2oua+80grtarate(10 linguri tarate...eu am voie cate 2.5linguri deci mi-au iesit 4 portii) , 1 lingura indulcitor, 50gr iaurt, o fiola vanilie; le-am amestecat bine pe toate si le-am pus in tava tapetata cu hartie de copt
Pentru umplutura: 300gr branza dulce, 1.5 linguri indulcitor, 2 oua, 100gr iaurt, esenta de vanilie si portocala; Am amestecat bine ingredientele si le-am pus deasupla blatului.
Am pus tava la cuptor 30 min si cand a fost gata am oprit focul, am scos-o din cuptor...am portionat-o si am turnat peste ia 150ml lapte....am lasat-o la cuptor sa se raceasca(cuptorul inchis).
PS Toate ingredientele degresate(nu am mai scris ca se intelege)...a iesit foarte buna mai am inca 2 zile....si e si satioasa in loc de MD

Citat:
Voi ati folosit ulei de parafina?? am vazut ca e recomandat si as vrea sa-mi cumpar...are gust ciudat??
Eu nu am gasit tarate de ovaz si maine n-am timp sa caut,asa ca voi tine fara la inceput...sau cel putin pana gasesc
Nu am folosit ulei de parafina...stiu ca-i bun si la constipatie...nu a fost cazul sa folosesc....Nu-i nicio problema daca nu mananci cateva zile taratele de ovaz...dar sunt importante in digestie...asa incat trebuie sa le gasesti....pana atunci nu-i problema...

O zi buna tuturor si stati departe de ispite culinare
madiviv, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1507 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 990 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]