View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 20 iun 2012, 08:47:59
cesi's Avatar
cesi cesi este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 mar 2012
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 53
Date: 163cm, 56.9kg
Mesaje: 359
Aprecieri acordate: 19
Am fost apreciat(a) de 46 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Alimente naturale - de unde le procuram?

Citat:
Anterior postat de DanielaDa Vezi mesajul
Buna seara fetelor!

Deschid un subiect nou, am cautat prin forum si nu am gasit nimic similar, legat de procurarea alimentelor cat mai naturale.
Spre rusinea mea eu imi fac cumparaturile din supermarchet , deci cele mai multe alimente sunt mai mult ca sigur tratate, aditivate.
As vrea sa imi schimb aceste obiceiuri si sa cumpar cat mai multe alimente de la producatori locali de incredere, avand garantia ca nu sunt produse tratate sau umflate cu hormoni?
Voi de unde va faceti cumparaturile?
Am tot auzit vorbindu-se de branzeturile si preparatele "de la sibieni". Imi poate explica si mie cineva unde ii gasesc pe acesti sibieni?
Eu stau undeva la granita dintre sectoarele 5 si 6. Daca stie cineva sibieni prin zona, please help . Si inca o intrebare: cum imi dau seama ca sunt intr-adevar sibieni si nu e teapa?
O alta intrebare ar fi de unde cumparati carnea proaspata?

Va multumesc!
Buna!
Desi nu sunt din Bucuresti sa pot sa-ti spun cateva locuri de unde pot sa cumperi ceva natural, am sa-ti spun cam cum fac eu si cred ca din ce in ce mai multe.
Eu iau branza de oaie, desi este cam grasa, de la tara departe, departe de Constanta. Iau de cativa ani si am garantia ca este facuta cum trebuie.
Oua iau de la cunostinte care cresc gaini , si le lasa sa alerge prin curte, nu le tin de exponat de muzeu.
Carne de curcan, gaina, vitel ....tot de la tara , prin cunostinte cu parinti acolo.
Paine fac eu in casa , si stiu eu exact ce contine-mai mult cu seminte. Inghetata, dulciuri la fel pe cat posibil cu produse cumparate de la tara.
Cu legumele este mai greu , ca sunt mai greu de procurat in fiecare zi de la tara, dar daca am ocazia iau si atunci in cantitati putin mai mari.
Este putin mai greu, dar in timp te obisnuiesti si deja nu vrei sa te mai atingi de ce este pe piata si de la asa-zisii tarani cu fata sau nu de sibieni(avem si noi pe aici).
Spor la cumparaturi de la tara!
Răspuns cu citat