View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 20 sep 2012, 15:14:33
happygirldiana's Avatar
happygirldiana happygirldiana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 2 la concurs  
Data înregistrării: 22 iul 2010
Locaţie: Calafat, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Sfanta Hipocalorica
Date: 173cm, 87.5kg
Mesaje: 18.525
Aprecieri acordate: 2.865
Am fost apreciat(a) de 3.764 ori in 1.993 mesaje
Implicit Re: Pangasius - Pericol pentru sanatate?

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Si eu consumam pana acum 2 ani mult peste pangasius.

Am urmarit in schimb niste documentare pe TV5 si aratau in ce conditii erau crescuti si ca sunt toxici. Au cantitati uriase de mercuri si literalmente cresc in... fecale... Productia de pangasius provine in mare parte din Vietnam si acolo pestele creste in apa; locuitorii au case suspendate pe rau, pamantul e foarte putin acolo.

In documentar aratau cum aruncau galeata cu nevoi chiar in rauletul in care erau puzderie de pangasius, de se loveau unii de altii...

Pe mine m-a impresionat foarte mult si de atunci nu am mai cumparat.

Cred ca gasesti documentarul si online, dar trebuie sa intelegi destul de bine franceza

Eu ti-as recomanda sa nu mai consumi sau macar sa raresti.
Buna, Irina!
Vai de mine, iti multumesc pentru raspuns, dar....mi-e greata cand citesc!Sa fie oare adevarat?Sa fi mancat asa ceva pana acum?Parca nu imi vine a crede. Imi tot spun ca nu s-a ajuns chiar pana aici, nu traim chiar asa de "scarbos". Ba chiar de multe ori am cumparat pestele asta spunand ca nu are cum, si ca pana la urma...cat de prost sa fie crescuti, cate porcarii sa contina si cat rau sa faca?


Doamne...o sa incerc sa gasesc acel documentar, franceza inteleg, sper sa il si gasesc.....
happygirldiana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat