Subiect: Jurnal Dana P.
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 11 feb 2011, 16:03:30
danapop's Avatar
danapop danapop este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 feb 2011
Locaţie: tg mures, Romania
Vârsta: 47
Dieta: Dieta personalizata dupa principii Monti
Date: 165cm, 79kg
Mesaje: 98
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dana P.

Hmm...sa incep cu ultima intrebare. Da, acum am voie sa fac cam orice fel de activitate fizica doar ca rezistenta mea fizica s-a cam dus pe apa sambetei...dupa 15 min de aerobic gafai mai ceva decat o locomotiva de pe vremea lui Cuza. Plus ca ritmul meu cardiac ajunge undeva la 140 ceea ce nu e tocmai ok...si sunt nevoita sa ma opresc pentru ca...mai bine cu cateva kg in plus decat cu un AVC in palmares. Recunosc insa ca nu am facut in fiecare zi sport pentru a-mi creste rezistenta treptat. Asta ar fi primul lucru pe lista mea care se intituleaza "De facut...".Alimentatia mea la ora actuala este destul de nesanatoasa. Foarte gustoasa de altfel, dar nesanatoasa. In tineretile mele mai tineam dieta disociata pentru scurt timp pentru ca, cum spuneam, intr-o saptamana dadeam jos kilogramele care ma incomodau . Acuma nu as mai putea si la cate kg am de dat jos nu ar fi o alegere prea inteleapta pentru sanatatea mea. In ultimul an, m-am orientat spre Montigniac. Cred ca asta mi se potriveste cel mai bine. Teoretic stiu ce trebuie sa evit, cate mese ar trebui sa mananc, etc...cu practica e mai greu pentru ca imi place foarte mult sa gatesc si sunt o gurmanda de felul meu. Ceea ce imi lipseste acum este vointa, am nevoie de cineva cu care sa fac drumul asta. Am nevoie sa vad ca altii pot si ca se poate...Si ca o gluma, cred ca am nevoie de alt sot...pentru ca al meu ma place asa cum sunt, ma vede frumoasa oricum si nu a comentat niciodata nimic in privinta kilogramelor pe care le-am tot adunat. Si nu m-a incurajat niciodata cand am mai inceput cate o cura de slabire...pe principiul "bine ca esti sanatoasa"...ca frumoasa nu mai sunt de mult! Cam asta e despre mine...
danapop, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 923 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]