View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 04 ian 2010, 17:24:49
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: cum as putea convinge o prietena ca trebuie sa slabeasca

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul



Dorutza este foarte greu sa convingi un om sa faca ceva pentru care nu este inca gata, sau nu este suficient convins ca vrea acel lucru...

Poate ar trebui sa ii impartasesti din experienta ta, din ce papi tu, sau chiar sa va intalniti mai des, sa faceti sport impreuna...

si eu am aceeasi problema acum, si mai intai am deschis discutia despre slabit, sa vad cum reactioneaza, si era pozitiva, dupa am intrebat-o cum isi imagineaza slabitul, ce va papa, ce sport va face, si cand discutia a inceput sa evolueze si a aflat si ea mai multe era din ce in ce mai convinsa ca vrea sa slabeasca.

Ea ar vrea sa facem sport impreuna, adica sa mergem la sala, dar eu nu am timp de plimbat prin Bucuresti, tare multe ore se pierd, eu fac acasa, poate voi sunteti mai apropae si ati putea organiza niste ore de sport impreuna
si ea e receptiva dar nu face nimik in priivinta asta. a trecut mult timp de cand a fost slaba si se complace in situatie. traieste dupa principiul cine ma place ma place asa..dar nu e chiar asa.
am fost o data la sala impreuna, dar nu a mai venit... banii. nu stam aproape deloc. eu m-am casatorit si m-am mutat de acolo
apoi ea are nu stiu ce probleme cu rosiile, salata, castravetii,ceva de genulv-- i se face rau de la ele
cu mancarea nu stiu ce sfaturi sa-i dau. eu nu ma simt la regim, eu asa am impresia ca mananc orice- (nu stiu daca e chiar asa, dar ma simt tare bine, ca n-am restrictii), si ei nu stiu ce i-ar face bine
nu vreau nici sa o jignesc.. ma cam repezeste cand vine vorba de mancare
am o carte de motivatie pentru slabit- as vrea sa io dau pe aia sa o citeasca
ok. deci primul pas- sa mergem la un suc noi doua sa vb- dar pt asta tre sa ma pregatesc ce sa-i spun
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat