Subiect: Skinny me. ;)
View Single Post
  #32 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 19:06:52
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Skinny me. ;)

de cantarit e suficient o data pe sapt! sa zicem joi inainte sa pleci, sau miercuri.
cat despre all inclusive, eu prima data m-am lasat pacalita si am regretat amarnic. de atunci mi-a venit mintea la cap, plus ca am ascultat sfatul unor nutritionisti (are mihaela bilic un interviu pe tema all-inclusive chiar de bun simt) si mi-a mers f bine. uite strategia mea (pe care de atunci o aplic oricand acasa, la petreceri, in vizite, de craciun, etc)
1. iti iei o farfurie mica, obisnuita, nu una din aceea mare, intinsa
2. analizezi tot ce este la dispozitie si iti alegi mai intai 1-2 feluri care te atrag cel mai tare si iti pui pe farfurie cam cat mananci si acasa
3. mananci incet, savurezi mancarea si cand termini, daca iti mai este foame (!foame, nu pofta iti mai pui)
4. nu uita! meniurile se vor repeta aproximativ identic in fiecare zi, asa ca o sa ai tot timpul sa gusti din toate
5. respecta ritmul de 3 mese+2 gustari, si nu manca absolut nimic intre.
6. de cate ori te tenteaza ceva dulce gandeste-te cat va dura placerea si cat efectele negative si gandeste-te daca merita
7.distreaza-te, bucura-te de vacanta, de viata, nu te gandi la mancare/dieta. inoata, plimba-te la malul marii (mersul prin apa este o gimnastica excelenta, chiar daca apa nu-ti trece de genunchi). fii fericita, bucura-te de varsta asta, sarbatoreste ca esti sanatoasa, ca esti tanara, ca esti frumoasa.
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui butterfly30:
Adina14 (27 iul 2013), mara_merkel (29 iul 2013)