View Single Post
  #3208 (permalink)  
Vechi 10 mai 2013, 13:23:34
Alynuta's Avatar
Alynuta Alynuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 de ani (etaj XIII)

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul

Eu mi-am factu de cap de sarbatori - cu cozonac si pasca - ca in rest ce am gatit era ok pentru dieta. Asa ca de marti mi-am propus o singura abatere pe zi - pasca sau cozonac si in rest mancat dupa principiul Monti - asa ca ouale, drobul, mancarea rece de iepure si friptura am mancat-o cu multa salata pe langa - fara nici o felie de paine, am redus si fructele.
Azi dimineata aveam din nou 54 kg - exact cat aveam inainte de sarbatori.

Nici eu n-am putut tine saptamana asta ziua de fructe Nu stiu de ce...

Ma tenta sa tin Dukan dar... cred ca nu ma voi chinui din nou. Am decis ca mai bine incerc sa mananc curat - multe salate, carne slaba, 2-3 oua pe saptamana, peste , branza cat mai degresata, iaurturi si fructe ( in cantitati mici si de preferinta dimineata). Parca acum cand tocmai apara fructele sa incerc sa ma chinui sa nu ma ating de ele e prea mult pentru mine.
Eu nu mai tin dieta, incerc sa adopt un stil de viata cat mai sanatos, ieri am primit niste seminte de chia, nici nu auzisem de ele, si abia azi am citit ce efecte benefice au, ajuta si la slabit, sunt bogate in proteine, omega 3, calciu, potasiu,si altele.
Vreau sa mananc mai sanatos,asa imi pot permite si mici scapari,decat sa tin o dieta restrictiva dupa care sa-mi plang in pumni la fiecare abatere.
Am vazut c-a mers inainte de sarbatori , am reusit sa reating greutatea de anul trecut,sper sa ma tin in continuare.
Te pup si succes
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Alynuta:
Ema55 (11 mai 2013), Michelina (11 mai 2013)