Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #327 (permalink)  
Vechi 21 dec 2011, 00:10:05
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
pai pe de o parte multi ma pistoneaza cand fac bebe.. indata o sa fac 26 de ani.. dar si faptul ca eu ziceam d emult ca o sa fac.. nah.. ideile mele..
pe de alta parte soacra mea.. imi zice ca copilu nu e animalut de companie ( eu am 2 porcusori de guineea)
ca poate ma crede incapabila sa fac un bebe acuma.. noi suntem mai copilarosi.. chiar daca suntem cas de 3 ani.. de 2 si ceva stam aici in canada.. si am mai stat si in romania 3 ani.. plus cat a stat el aici fara mine.. ne stim de 8 ani..
in privinta banilor,.. nu ne merge ca pe roate.. ca suntem noi aici.. si pana ne facem rostul mai trec anii..
imp e ca avem servici, numai ca nah , stam in chirie, si avem mai multe chetuieli fixe..
nu prea avem ce sa taiem.. nu ne da nimeni nimic. dar eu problema asta o vad rezolvata in viitor.. cand terminam, cu ratele, si cardurile..nu astept eu sa invart banii cu lopata sa fac copii.
mai ales ca dureaza un an si ceva pana iese bebele. si oricum primesc o alocatie de la stat pt el.
iar ideea cat de repde raman insarcinata,, habar nu am..
pt sot nu conteaza.. dar cu cat se apropie timpul.. zicand ca de la anul.. adica peste o luna.. se cam sperie.. hahaha.. el crede ca o sa raman din prima.
si eu m-as speria sa raman f repede.. eu ma astept pe la vara..
oricum in ianuarie o sa merg sa discut cu doctorita.. sa vad ce analize imi poate face..desi altii au zis ca pana nu raman nu imi face nimic..
dar ma duc oricum..
sper totusi sa fiu rezistenta.. si sa fac fatza la tot.. desi is cam sensibila. dar cum toate femeile au instinctul de mama.. ma voi descurca..

Dupa cum spuneam si mai inainte. Nu apleca urechile la ce spun altii.
Nici la noi situati nu-i pe roze Stam cu bunica sotului, el nu are un venti stabil si constant, doar eu am salariu, iar bunica, desi are pensie tot la noi astepata sa-i oferim tot confortul fara sa cheltuiasaca prea mult. Da bani de paine, dar de alte alimente nu, vrea rufe spalate, dar nu plateste detergentul, vrea curatenie in casa si alte lucruri, dar sa nu scoata ea bani.
Oricum nu o iau in seama si ne vedem de treaba.
Si dupa cum au spus si celelalte viitoare mamici, nu trebuie sa te impiedici de aspectul banilor. Ajutoarele vin de unde nici nu te astepti.
Cat despre timpul petrecut alaturi de sotul tau (8 ani) eu zic (e o simpla parere ) ca ati avut destul timp sa fiti doar voi doi si imi pare ca din punctul lui d eveder voi deja (mai ales sotul tau) v-ati obisnuit sa fiti doar 2 + animalele de casa
Si eu am un motan care anul acesta a facut 14 ani, dar nimeni nu a indraznit sa-mi reproseze ca as vrea sa am "un animal de casa" sub forma de copil (imi cer scuze, dar asa imi pare mie afirmatia facuta de soacra ta).
Eu iti urez bafta si sa ai parte de o sarcina cat mai placuta, care s avina exact cand este momentul cel mai bun (mai ales anul viitor).
Si sa nu uit: un copil nu are nevoie de bani, ci de parintii ui si de dragostea celor din jur. Bani sunt doar mijlocul prin care oferi copilului strictul necesar, restul vin de la sine. Nu sunt un mod de a-ti castiga iubirea copilului sa de a-l "santaja" pe copil. (parerea mea)
Pupici!


Citat:
Anterior postat de iki Vezi mesajul
'Neata !
Azi e ziua unei colege si a adus o gramada de bunatati facute in casa. Am mancat ca sparta, noroc ca nu apucasem sa mananc si acasa. Nici o justificare nu am pentru cele 2 pahare de cola, doar scuza ca nu beau in fiecare zi...nici macar in fiecare luna.
Am fost ieri la echo si se pare ca totul e bine. L-a examinat pe bebe bine si se pare ca nu prezinta nici o anomalie, e bine si pastreaza acelasi ritm de crestere, cu o saptamana inainte. Am fost cu tati, care s-a emotionat tot cand si-a vazut puiul in direct. O sa incerc sa pun niste poze pe site diseara , sper sa ajung mai devreme acasa, ca deja sunt obosita .
Mi-a dat si mie sa iau fier, deoarece sunt anemica . Si calciu se pare ca e in scadere, trebuie sa consum mai multe lactate si alimente cu calciu. Trebuie sa ma mobilizez si sa imi construiesc un regim mai sanatos, ca prea mi-am facut de cap si am mancat fara logica in perioada asta.
Iki iti urez bafta cu demersul tau de a mnca mai sanatos si cat mai corect posibil.
Daca ai nevoie de ceva sfaturi sau inspiratie poti sa vizitezi jurnalul unei mamici de bebstrumf unde poti gasi sfaturi legate de alimenatia gravidei.
Mai am de completat aceste informatii, dar n-am mai gasit timpul necesar si nici rabdarea de a tasta.
Cum fac rost de aceste "ingrediente" ma pun pe treaba.
Răspuns cu citat