View Single Post
  #33 (permalink)  
Vechi 29 oct 2011, 16:16:23
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?

Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Ras Cristalin, m-am gandit de doua ori inainte de a o spune.

Sunt zeci de cazuri cele in care psihologii au frecat menta si nu au avut rezultate.

Sunt foaaaarteeee putini cei care citesc vagoane de carti.


Nu neg, ei exista, nu neg, POT face minuni.
DAR trebuie si tu sa vrei. Sa ai acel curaj sa faci diferenta.

Trebuie sa te intaresti si singur.

Sa nu uitam sa facem diferenta intre psihiatru si psiholog.

Yoga practicata constant face minuni.
Nu te condam pt. imaginea formata asupra psihologilor: si eu am vazut asa-zisis psihologi si normla sa se implementeze mentalitatea asta. E normal ca "nu-s Dumnezeu", dar te asigur cu certitudinea studiilor si a exprientei psihoterapeutilor de valoare ca uneori nu poti sa treci eficient si/sau nedaunator peste hopurile vietii. Nu pretind ca ei "te vindeca", nici nu pretind ca nu o sa faca greseli, nu pretind ca-s Supraoameni.
Cati psihologi ai intalnit sa aiba aceste calitati pe langa scoala facuta? Iti intuiesc raspunsul si de aceea iti inteleg parerea.
Un psiholog bun e DOAR un ghid, nu te obliga, nu te constrange, e langa tine mereu.
Nu e cazul sa bagam in oala toti psihologi, dar iti respect parerea pt. ca probabil ai dat peste cei ce fac de ras profesia asta.

In leg cu yoga: de 3 ani fac pe langa yoga si inca cel putin 3 terapii complementare si tot am ajuns sa nu dorm de luni de zile...nu yoga face minuni, nimic exterior. Cum ai spus tu: noi, dar ajutati.

Inca ceva: nici macar la psihiatru nu merg oamenii nebuni. Exista un acord de natura deontologica intre psiholog si psihiatru, o comuniune daca vrei. Omul care nu mai face fata problemelor in asa fel incat nu isi mai poate desfasura activitatea e ghidat spre psihiatru temporar. Totul se ia gradat: nu ne aruncam in camasi de forta dar nici nu ramanem in mlastina.
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Tina; 29 oct 2011 at 16:19:30.
Răspuns cu citat