View Single Post
  #335 (permalink)  
Vechi 20 feb 2013, 00:11:48
andreeansd's Avatar
andreeansd andreeansd este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizată + mișcare
Date: 168cm, 88.7kg
Mesaje: 38
Aprecieri acordate: 16
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 11 mesaje
Implicit Re: Dieta Daneza, nu de schimbare a metabolismului, ci de infometare

Bună fetelor!

Vă scriu și eu experiența cu dieta daneză ca avertizare că are consecințe grave asupra organismului.

La sfârșitul lui noiembrie 2010 am ținut dieta daneză împreună cu sora mea. M-am înfometat monstruos, uneori simțeam că îmi ies efectiv ochii din cap de foame, eram extrem de slăbită, mă mișcam ca o leșinată de pe un pat pe altul, mă durea capul îngrozitor. Numărul de kcal zilnic era maximum 500. Dieta aceasta nu schimba metabolismul, ci este înfometare în toată regula. Am slăbit 10 kg. Să nu vă impresioneze rezultatul, care dintre voi doriți să slăbiți repede, în 2011 - 2012 am pus în plus încă 25 kg. După dietă eram atât de înfometată, însă nu puteam să mănânc mai mult, îmi venea rău. Însă am ajuns acasă de sărbători și „mi-am făcut plinul”.

Exact la sfârșitul dietei daneze am descoperit site-ul Dieta, Slabit, Sport, Interviuri, Sanatate, Aditivi, Retete slabit - Slabute.ro. Pentru mine este cea mai grozavă descoperire în materie de stil de viață sănătos. A mai trebuit să treacă ceva vreme până să conștientizez de ce nu e bine să mă înfometez, de ce trebuie să includ mișcare/sport în stilul de viață, de ce trebuie să mănânc micul dejun, de ce trei mese și două gustări pe zi fac bine și nu rău etc. etc. Încă învăț, asimilez informații, dar deja sunt capabilă să mănânc atât cât trebuie fără să mă simt vinovată (de curând am introdus cina în alimentație și sunt extrem de mulțumită să realizez că nu mă îngrașă, ci îmi limpezește mintea și îmi ia gândul de la gustări vinovate la ore nepermise), să am un program de mișcare aproape zilnic (merg pe jos când vin de la serviciu vreo 40-50 minute) și să realizez că rezultatele bune, durabile se obțin în timp, cu răbdare și perseverență.

Succes tuturor și înțelepciune să faceți alegerile corecte care au efect pe termen lung! Vă pup.
Răspuns cu citat