Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #360 (permalink)  
Vechi 15 ian 2012, 23:28:26
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
Stef
1. Daca anticorpii anti rh nu apar la analize nu inseamna ca bebele are acelasi rh cu tine ci ca nu a avut loc contact intre sangele matern si cel fetal deci sansele ca bebele sa aiba acelasi rh cu tine sunt in acest stadiu al investigatiilor de 50-50%
2. vei afla cu siguranta atat grupa cat si rh bebelui la nastere cand se preleveaza sange din cordonul fetal, nu uita sa ceri tu analiza caci in valtoarea eveimentelor nimeni nu se va mai preocupa de acest amanunt
3. daca vrei sa afli inainte de nastere rh -ul aceasta este posibil doar prin amnioceteza, care doar pentru asta nu-si gaseste rolul pentru ca daca se dovedeste ca are rh + se va face contact intre sngele matern si cel fetal care va duce la aparitia anticorpilor care este un proces inreversibil ...bine se poate face vaccinul imediat dupa intervetie dar chiar nu are rost sa va chinuiti asa daca analizele de anticorp anti rh au iesit negative.
4. Nu uitati fetelor cu rh - sa faceti imunizarea cu Rhogam in per de 72 ore dupa nastere ceea va face organismul sa creada ca o a doua a trei a nastere este prima in caz ca bebele actual are rh +.
Sper ca am fost destul de clara daca nu astept intrebari
ps. vaccinul sa gaseste putin mai greu si costa400-500 lei.l
Va pup dragele mele si curaj pe perioada asta de final.

Draga nico!

Multumesc mult de lamuriri.
Inseamna ca medicul a incercat sa ma linisteasca spunadu-mi ca bebe are acelasi Rh ca si mine.
De partea cu vaccinul imediat dupa nastere si de analiza ce se face copilului la nastere pentru aflarea grupei si a Rh-ului stiam si eu.
O sa-mi notez sa stu exact ce sa cer atunci.
Te pup si eu si abia astept sa va povestesc ce mai aflu la urmatoarea vizita medicala.
Cu drag!
Stef
Răspuns cu citat