View Single Post
  #3610 (permalink)  
Vechi 03 mai 2013, 09:54:46
niculina04's Avatar
niculina04 niculina04 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 26 sep 2011
Locaţie: ????????, Romania
Date: 161cm, 91.9kg
Mesaje: 5.938
Aprecieri acordate: 6.584
Am fost apreciat(a) de 4.410 ori in 2.720 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan ( partea 3 )

Faza Atac, Croazieră (PL, PP), Consolidare, Stabilizare

Ingrediente:

-500 g brânză degresată

- 1 iaurt degresat

- 4 ouă

- 2 lg goji

- îndulcitor pudră după gust

- 2 fiole esență de vanilie

- esență de rom


Preparare:

Încălziți cuptorul la 200 de grade.

În puțină apă călduță și esență de rom puneți goji la hidratat. Bateți bine cele 4 ouă întregi într-un bol. Adăugați brânza (eu am folosit Prodlacta) și iaurtul și omogenizați bine de tot. Puneți îndulcitor după gust (4 lg) și esența de vanilie. La sfârșit adăugați și fructele goji scurse de apă. Amestecați și puneți în tava de silicon.

Dați la cuptor pentru circa 40-45 minute.

Se consumă rece!



Poftă bună!

p.s. Pentru cei din familie puteți face în paralel o pască în care puteți folosi brânză grasă, în loc de iaurt folosiți smântână grasă, în loc de îndulcitor zahăr și stafide în loc de goji.

Si asta cu blat pe care am incercat_o si e f buna

Se apropie sărbătoarea sfântă a Paștelui și nu se poate să nu punem pe masă și o Pască, fie ea și una făcută după o rețetă Dukan. Dar vă spun că este la fel de delicioasă și aromată ca și cea normală. Vă invit să vă luați nbotițe și să vă pregătiți de gătit. Rețeta asta face parte din meniul de sărbători pe care am să vi-l propun în curând.

Faza Croazieră, Consolidare, Stabilizare definitivă

Ingrediente aluat:

-2 lg tărâțe de ovăz

- 2 lg tărâțe de grâu

- 1 lg amidon de porumb

- 4 ouă (din care un gălbenuș îl folosim la umplutură)

- 150 g iaurt degresat


- 1 linguriță praf de copt

- 3-4 linguri îndulcitor

- 1 fiolă esență de vanilie

Ingrediente umplutură:

-1 cutie de brânză degresată de 250 g (am folosit Delaco si mi-a placut cum a iesit)

- 1 gălbenuș de ou

- 2 fiole de esență de vanilie

- 2 linguri goji

- 3 lg îndulcitor

Mai întâi puneți goji la înmuiat în apă, iar apoi vă ocupați de preparat aluatul.

Separați albușurile de gălbenușuri. Într-un bol puneți ingredientele uscate (tărâțele, amidonul, îndulcitorul), peste care adăugați iaurtul, esența de vanilie și 3 gălbenușuri. Amestecați și omogenizați bine compoziția și adăugați și praful de copt. Separat bateți albușurile cu puțină sare spumă tare. Luați cu lingura câte puțină spumă de albușuri și amestecați-o în compoziția cu tărâțe.

Brânza degresată o amestecați cu gălbenușul, îndulcitorul, esența de vanilie și cu fructele goji scoase de la hidratat din apă. Omogenizați bine compoziția.
__________________
RINA I
talie - 82
colac-105
bust -102
brat - 35
picior- 61
niculina04, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2413 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1896 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1639 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de niculina04; 03 mai 2013 at 09:58:52.
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui niculina04:
gabiy (04 mai 2013), Kamyy (03 mai 2013), Merisor (03 mai 2013)