View Single Post
  #37 (permalink)  
Vechi 28 iul 2010, 09:23:20
Dee's Avatar
Dee Dee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 11 mai 2010
Locaţie: Somewhere, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Numar calorii si mananc sanatos
Date: 171cm, 56kg
Mesaje: 470
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Masuri normale (greutate, inaltime) pentru persoane sub 18 ani

Citat:
Anterior postat de andra scumpa Vezi mesajul
da doar o masa pe zi si in rest fructe ...si tot mi se pare ca mananc mult ...si fac 80 de abdomene zilnic(de fapt de cateva zile fac 80 pana acum faceam 40),si alte exercitii mai usoare si uneori alerg cate 30 de min...cam de 2ori pe saptamana...uneori si mama imi spune ca mananc prea putin dar mie nu mi se pare ...as vrea sa mai slabesc 3-4 kg sper sa reusesc...astept parerile voastre ...chiar am nevoie de sfaturi...

Hello Andra

In primul rand...47 kg e "subponderal" pentru inaltimea ta, inca putin si dai in altceva...si crede-ma ca de bolile astea nu se scapa usor, si eu gandeam la fel ca tine la inceput. In al doilea rand, cu 1 masa pe zi nu o sa slabesti decat la inceput, dupa care vei pune la loc si mai multe kg decat ai avut initial. E simplu, atunci cand organismul tau vede ca nu-i dai ce-i trebuie, el isi face provizii din grasime si astfel te ingrasi mai mult decat slabesti.Si cand te vei scapa la putin mai multa mancare decat de obicei, corpul tau nu va ezita sa isi faca repede repede provizii si mai multe, ca doar el stie ca va fi privat in continuare de ce ii trebuie ca sa functioneze normal si sa fie sanatos pe viitor.Asta e efectul yo-yo care e imposibil de evitat cand mananci sub 1200 calorii. Te sfatuiesc sa incepi sa iti redresezi programul ca sa nu ajungi ca mine, care facand prostii atata timp cu dietele mult prea hipocalorice mi-am dat metabolismul peste cap si acum slabesc ingrozitor de greu, indiferent cat de sanatos mananc si de cat de mult sport fac...mai bine profiti acum, cat inca slabesti usor ...
Acum in legatura cu sportul: abdomenele nu fac sa dispara grasimica, ele pr si simplu intaresc muschii.Astfel poti avea muschii lucrati la maxim dar stratul de deasupra va ramane. Pt ca arderea grasimilor se face exclusiv prin cardio : adica tot ce include miscare: alergare, aerobic (zumba, tae-bo..etc.) bicicleta, jogging...
Bafta si ai grija de tine
__________________


You have to do it yourself,no one else will do it for you.You know you can.

People do not lack strenght.They lack will !
Dee, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2046 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1529 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1272 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat