View Single Post
  #38 (permalink)  
Vechi 11 mar 2011, 18:45:00
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Dragoste - motivatie pentru slabit

Citat:
Anterior postat de Whaley Vezi mesajul

Eu lupt pentru mine. Stiu ca suna egoist, dar nimeni nu ma poate iubi daca nu ma iubesc eu mai intai...
Sunt de acord aici. E vorba de respectul fata de sine ...daca ti se pare atat de important slabitul si felul in care arati. Ca nu pentru toti e important.

Pe de alta parte nu toti in situatii triste mananca, unii reactioneaza altfel (asta apropo ce zicea Tina). Apoi chestia cu partenerul care te vede in situatii nu tocmai fericite (fara machiaj, neepilata, bolnava, cu Kg. in plus etc.)....chestia e ca si tu il vezi pe el in astfel de situatii (neras, bolnav, cu Kg. in plus, cu salata intre dinti etc.). Asta este casnicia, "la bine si la rau". Daca va iubiti din suflet, o sa-l iubesti si cu salata intre dinti...sau cu proteza in cana in ultima instanta.

Cred ca casniciile si relatiile care s-au bazat exclusiv pe atractia sexuala sunt cele care nu au cum sa tina, asta e parerea mea. Sunt conditionate de felul in care arati si de cat de sexy esti in ochii privitorului. Cum astea sunt chestii care se duc usor usor in viata (ca imbatraneste toata lumea si mereu o sa fie una si mai draguta si mai tanara sau si mai sexy ca tine) ...nu mai ramane nimic care sa lege doi oameni. Se arde relatia ca focul intr-o perioada mai scurta sau mai lunga si dupa aia incepe sa nu mai ti se para sexy tipa de langa tine...care umbla in sutien si chiloti prin casa si pe care o compari cu vecina de la 5 tanara si sprintzara chiar daca o vezi numai imbracata cand va intalniti in lift.

Sunt prea multe lucruri, alte lucruri care leaga un cuplu, (chestii care trebuie sa fie foarte in comun pentru amandoi partenerii)...care sunt cu adevarat importante in afara de look/infatisare. Astea alte lucruri leaga si sudeaza cuplul si nu neaparat ambalajele, si ambalajul e important ca aia te atrage in primul moment...sigur ca este dar nu cred ca este pe primul loc in cuplurile strong.

Si acuma sincer, cat de serioasa poate sa fie o relatie in care el ii spune ei sau ea ii spune lui...slabeste vreo 20 de Kg. ca altfel nu te mai iubesc darling. Sau cum citesc aici pe forum la sectiunea adolescente:"Ce draguta esti, daca ai slabi si vreo 20 de Kg. atunci chiar te-as iubi tare de tot!".

Imi aduc aminte de lady Diana cand era la inceputul casniciei cu Charles. Dupa ce nascuse se implinise femeia si sotul adorat i-a atras atentia despre chestia asta si i-a zis ca e cam durdulie si sa mai slabeasca. Tipa a facut un asa complex din asta ca a dat in bulimie. Pe bune.
Răspuns cu citat