View Single Post
  #38385 (permalink)  
Vechi 23 ian 2015, 11:56:47
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
Rozi, am citit mesajul pe care l-a scris Zoe si m-am gandit ca are dreptate...
Rozi, iarta-mi intrebarea... Si nu-mi raspunde daca nu vrei... Ideea plecarii in Anglia iti apartine sau ai fost fortata de imprejurari? Pentru ca vad ca te-ai dat cu totul peste cap de cand ai plecat!!!!!!
Am stat si m-am gandit la situatia ta... M-am pus in locul tau... am incercat sa empatizez cu tine si m-am gandit de ce eu as fi nemultumita daca ideea de a pleca nu mi-ar fi apartinut...
- pentru ca am plecat din casa mea
- pentru ca locuiesc intr-o casa cu prea multe persoane si nu mai am cum sa am coltisorul meu
- pentru ca daca ies din casa nu mai aud limba vorbita de mine
- pentru ca am fost silita de imprejurari sa renunt la serviciu si nu stiu daca am facut bine
- pentru ca nu stiu ce-mi rezerva viitorul
- pentru ca mi-e dor de casa mea de la Craiova, casa mea de la tara, parintii mei, catelusele mele
- pentru ca trebuie sa gatesc pentru toti si in mediul existent nu ma pot separa cu mancarea
- pentru ca duc dorul prietenilor, vecinilor
- pentru ca m-am saturat sa ma abtin de la mancare si poftesc la tot ce vad
- pentru ca n-am bani de operatie si ma gandesc la asta ca la ultima solutie (desi stiu ca nu-i asta cea mai buna solutie, dar pana atunci... cand o fi acel atunci... mananc fara sa mai ma abtin)
- pentru ca nu-mi mai pot respecta in totalitate tabieturile pe care le aveam inainte
- pentru ca simt ca nimeni nu ma intelege cu adevarat
- pentru ca toti ai casei imi spun sa nu mai mananc, dar niciunul nu se abtine sa cumpere tot felul de corcofeti
- pentru ca am tot felul de dureri, dar cele mai mari batai de cap imi dau picioarele
- pentru ca ma misc tot mai greu si mi-e frica sa nu devin prizonier al propriului meu trup
- pentru ca desi sunt cu ai mei, aici nu-mi gasesc locul
- pentru ca imi vreau inapoi viata mai dinaintea plecarii... nu era ea extraordinara, dar era a mea... iar aici simt ca-mi pierd identitatea
Cam asta am simtit eu, draga mea Rozi, atunci cand am incercat sa ma pun in locul tau... poate gresesc... dar eu asa cred... ca acestea sunt cauzele pentru care tu te-ai dat cu totul peste cap de cand ai plecat...
Iti trebuie un foarte, foarte mare efort de vointa ca sa te apuci sa faci ceea ce trebuie pentru tine, iar puterea sta in tine!
Tin mult la tine si ma rog la D-zeu sa-ti dea putere... sa te aduni... si sa reincepi lupta cu kilogramele!
Cam asa e in 99% din ce ai scris! Bine punctat !!!
Maria,nu stiu daca am plecat fortat....dar am zis sa impac si capra si varza...Asa ajutam si fata si pe noi,caci nu mai puteam trai din salariul meu de 800 ron!!!!! Daca nu se desfiinta combinatul sotului ,altfel stateau treburile|! Asa,asta a fost singura solutie.
Asta e casa lui fie-mea,chiriasii ceilalti au plecat........dar tot se ivesc discutii intre mine si ea! Plus ca ai dreptate...am lasat acasa catelusele si doua case. Au parintii mei grija......dar nu e ca si cand as fi eu acolo. Oricum,ai rationalizat super...poate maxim 3 idei nu se potrivesc mie! Da,sunt data peste cap total si crezusem ca odata cu demisia imi revin........dar vad ca nu e asa! Ma tot gandesc daca am facut bine ca am renuntat la servici,chiar asa de rahat cum era! Am mii de ganduri......
In concluzie,nota 10 pt tine!
__________________
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui rozica1965:
Ana D (28 ian 2015), corinnef (25 ian 2015), Ema55 (23 ian 2015), Michelina (23 ian 2015), orhidee (23 ian 2015), sherpika (23 ian 2015), Zoe (23 ian 2015)