View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 20 sep 2012, 15:17:20
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Pangasius - Pericol pentru sanatate?

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul
Buna ziua, dragi slabute!
Deschid acest subiect cu un fel de teama in suflet, teama de ce am sa aflu Cred ca stiti si voi ca circula fel si fel de articole si vorbe pe internet conform carora pestele pangasius e toxic si trebuie evitat cat se poate de mult.
Intrebarea mea este: voi credeti in ce spun acele articole? Credeti ca e toxic?Credeti ca e periculos?
Eu tocmai am citit un articol in care se descria felul in care se "nasc" acesti pesti, cum traiesc si se dezvolta, ce mananca si cate prostii contin si spuneam la inceputul subiectului ca mi-e teama de adevar pentru ca mie imi place foarte mult acest peste. SI pentru ca m-a speriat de-adevaratelea ce am citit....Mi se pare delicios, in pofida faptului ca se spune ca ar contine hormoni de gravida si nu stiu ce substante toxice!
Sa il evit sau nu?Stiti voi ceva de vreun studiu oficial?
Voi ce peste consumati frecvent si care credeti ca e cel mai sanatos?

P.s: viteza in scriere m-a facut sa scriu "pentur" in loc de "pentru" in titlul subiectului

Chiar avusesem o mica controversa cu una din slabute (asta mai demult) privind pangasius. Da, e f. toxic. Eu nu am vazut documentarul de care zicea Irina, dar am citit multe articole scrise de nutritioniste diferiti.

Toxic, dar nu chiar asa este si tilapia.

Acum sincer, cam toti pestii pe care ii cumparam sunt crescuti in crescatorii si pusi la ingrasat. Mie imi place sa mananc pastrav (e preferatul meu), cod, merluciu, ton, somon (am inteles ca si somonul congelat de cumparat are o buba), sardinele, scrumbia si fructele de mare (de care cumpar muuult mai rar).

Sfatul meu este asa cum a spus si Irina, sa nu mai cumperi deloc pangasius.
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat