Subiect: Humus libanez
View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 22 mar 2009, 17:55:54
cora's Avatar
cora cora este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: mures, Romania
Date: 170cm, 93kg
Mesaje: 610
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 11 ori in 9 mesaje
Implicit

eu reteta asta mi-am copiat-o mai de mult de pe un blog, am preparat-o si mi-a placut mult...

Falafel (chifteluţe de năut)
- 300g naut
- o legatura de patrunjel
- o ceapa medie
- 3-4 catei de usturoi
- condimente dupa gust (eu folosesc condimente pt chiftele sau carne de pui si neaparat nucsoara, sare piper)
- ulei de masline (cat cere compozitia)

Nautul il tinem peste noapte (cca 12 ore) la inmuiat in apa rece. Daca inainte de a-l folosi ni se pare ca nu s-a inmuiat destul, putem sa-l si fierbem 30 min - 1h. Cand nautul este pregatit, trecem toate ingredientele prin blender, pana obtinem o pasta omogena. In cazul in care compozitia nu e destul de legata (si mai mult ca sigur nu va fi), adaugam ulei de masline, putin cate putin, pana cand se leaga bine si putem modela chiftelutele. In cazul in care nu tineti post, adaugati un ou care sigur va lega compozitia. Modelam chiftelutele, le dam prin faina si le prajim in ulei incins. Pentru cei care nu consuma alimente prajite, dupa ce se modeleaza, chiftelutele se coc in tava de la cuptor.






[FONT=verdana]Degeaba va spun cat de bun este, daca nu incercati sa vedeti
Daca nu aveti pofta de fast-food, puteti garnisi chiftelele cu piure, sos marinat, etc. Sa aveti cea mai mare pofta!




Răspuns cu citat