View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 12 apr 2011, 16:32:31
rozeta's Avatar
rozeta rozeta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 mar 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 73
Date: 152cm, 85kg
Mesaje: 263
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 54 ori in 46 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei optimiste (rozeta)

Citat:
Anterior postat de rozeta Vezi mesajul
Mi-am creeat un jurnal pt a dezbate impreuna cu slabutele ...kg-amele in plus ....va astept cu drag ...
Draga Jurnalule.Iata povestea mea.M-am nascut intr-o zona de campie,mai precis in jud.Ialomita.Am crescut impreuna patru frati.Tot timpul am avut o constructie mai durdulie,dar nu exagerat,adica in limita kg.normale.La 21 de ani m-am casatorit,aveam atunci o inaltime de 155 cm si 48 kg. Am dat nastere in 1972 primei mele fiice si ma ramas cu 61 de kg. Intre timp am slabit pana am ajuns la 55kg.deoarece stateam la curte si cum e mai mult de munca,cu serviciu ,casa,copii am ajuns la 55 kg.Apoi am nascut cea de-a doua fiica,dupa care am ramas 60 kg.La 4 sapatamani de la nastere m-am operat de apendicita,si doctorul a uitat o penseta inauntru si am facut septicemie.Timp de 11 luni am urmat un tratament de stopare a infectiei cu antibiotice si vitamine deoarece doctorita de la copil nu ma lasa sa nu alaptez copilul.In fiecare zi venea o asistenta si-mi lua proba de lapte sa vadacum este sa nu-i faca rau fetitei.Dupa ce-am incetat acest tratament m-am ingrasat intr-o luna ca un cozonac la crescut.Foarte greu am mai dat jos din kg. La inceputul anului 1991, sotul meu a plecat de acasa.Eu aveam atunci 80 de kg si in trei luni de suparare ,fara nici o dieta am slabit 25 kg.Pe parcurs m-am operat de pancreatita acuta si fiere,apoi cateva operatii de hernie si fibrom si m-am ingrasat din nou si am ajuns la 98 kg.Imi doresc cu ajutorul vostru la varsta mea sa mai pot da ceva kg jos,deoarece nu mai pot sa merg si mi-as dori mult.Stiu ca in urma operatiilor de plasa la burta nu am voie sa duc greutati sau sa fac efort prea mare,sa reusesc acest lucru.M-a convins fiica mea sa vin in aceasta comunitate si cu ajutorul slabutelor sa reusesc.Va multumesc si va astept cu sugestii si sfaturi.
rozeta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1535 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1018 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat