Subiect: Jurnal Zoe
View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 16:10:53
Zoe's Avatar
Zoe Zoe este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 08 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: mâncat normal
Date: 172cm, 81kg
Mesaje: 7.736
Aprecieri acordate: 11.147
Am fost apreciat(a) de 10.558 ori in 5.263 mesaje
Implicit Re: Jurnal Zoe

hei! multumesc de vizita!
aaaa, pai nici n-are rost sa va spun ce maninc acum, este o combinatie de mincare normala cu orori pe care le mai prind prin jur (junkfood & stuff).

mi-e greu sa tin socoteala caloriilor, din pacate, n-am deloc o minte organizata.
ma gindeam sa maninc in combinatia 3+2 - adica 3 mese principale si doua gustari - pentru ca singura data cind am fost la nutritionista (si demersul a avut roade, fireste) m-a invatat cu stilul asta, in care sa nu fac foamea. cu gustarile de fructe, iar mesele principale cu legume multe si putina brinza (gen mozarella, capra)/carne slaba.

nu ma omor dupa dulciuri, in mod special, dar cad in pacatul fainii (piine si patiserie), care imi face evident rau, as vrea s-o scot de tot vreo doua-trei saptamini, si apoi sa nu sar de doua felii de piine pe zi.

daca pina la sfirsitul lui aprilie - inceputul lui mai ajung sub 70, eu ma declar mai mult decit multumita, deocamdata.
cum suna? e prea putin? e prea mult? e prea alandala?

indrumati-ma, indrumatoarelor!

a, si mai stiu ceva. unul din motivele pentru care am "depus" atitea kg in ultimii ani a fost pentru ca nu m-am mai miscat aproape deloc, mi-a tot fost cumva frica in fundal, din cauza accidentului, si n-am mai topait, nu m-am mai plimbat, nu m-am mai agitat ca de obicei (nu ca-s o fire prea zbintuita, dar aveam perioade in care imi placea sa mai zburd).
am mai facut plimbari prin parcuri, in ultima perioada, seara tirziu, si m-am simtit tare bine dupa aceea.
Zoe, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Zoe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2025 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1508 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Zoe:
corinnef (12 nov 2014), Rox Ana (28 mar 2018)