View Single Post
  #4 (permalink)  
Vechi 21 ian 2010, 20:56:46
Mihaela1006's Avatar
Mihaela1006 Mihaela1006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Ce ar trebui sa manance un copil intre 1-7 ani?

Mishutza, multumesc pentru raspuns, imi confirmi ca se poate, un pic drastica sunt si eu, si unde am reusit sa impun reguli, gen nu sucuri acidulate sau cat mai putin zahar in alimente, am succes
cu dulciurile la indemana nu am avut incredere nici in mine personal, prefer sa nu cumpar, asa cum prefer sa nu fac prajituri de casa sau mancaruri care desi imi plac stiu ca ingrasa... dar se impune uneori sa ai timp ca sa reusesti sa pui in farfuria copiilor legumele lor preferate, si uneori cei mici spun (de exemplu): azi nu am pofta de fasole verde, vreau cereale cu lapte, mananc maine fasole
dar ce ma incurca in mod deosebit este preferinta pentru mezeluri, pe care am incercat sa le inlocuiesc fara succes in sandwici cu friptura la gratar rece, carne fiarta sau limba de vita fiarta. in plus fiica mea cea mica (7 ani) nu mananca branza, decat almette sau branza topita hochland, orice alta branza e considerata necomestibila si ma descurajeaza ca si daca o conving sa guste refuza spunand ca nu e bun - ultima surpriza a fost urda, singura branza acceptabila adaugata in lista ei personala.

deci: stii retete de "pacalit" un copil mare?
sau ar trebui sa-i refuz orice fantezie si sa devin cu adevarat inflexibila? ca degeaba mananc eu cat pot de sanatos... simt ca daca nu determin si copiii sa manance sanatos parca nu imi fac datoria cum trebuie
Răspuns cu citat