Subiect: Skinny me. ;)
View Single Post
  #40 (permalink)  
Vechi 27 iul 2013, 21:24:07
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Skinny me. ;)

Citat:
Anterior postat de Beldiman Vezi mesajul
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:56
Omleta, 100g - 158 calorii
Paine "Grau Intreg", Vel Pitar, 50g - 110 calorii
Pepene rosu, proaspat, 456g - 137 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 10:00
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Mar fuji, 46g - 23 calorii

Prânz, ora 12:00
Paine "Grau Intreg", Vel Pitar, 50g - 110 calorii
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 200g - 39 calorii
Bors cu fasole, mayya, 300g - 148 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 2, ora 16:04
Nectarine, 142g - 63 calorii

Cina, ora 17:00
Fulgi de ovaz, 60g - 234 calorii
Iaurt NutriDay 2% grasime, Danone, 125g - 59 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Pepene rosu, proaspat, 456g - 137 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1218 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact minim, 60min - 300 calorii
Bicicleta stationar, moderat, 20min - 140 calorii
Jogging (12 km/h), 20min - 210 calorii
Metabolism bazal - 1320 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1970 calorii


Meniul de azi. Mama ma tot intreaba: 'Chiar ai de gand sa mananci asa mult?' sau :'Iar mananci?' Pff,ea ar trebui sa ma spirijine,nu? Se pare ca nu ma pot increde decat in mine ca fac ceea ce trebuie pentru sanatatea mea.
Buna si aici, Iulia!
Ce ai povestit in mesajul asta imi aminteste de ce pateam eu acum mai bine de doi ani cand am inceput sa mananc MD.ul si sa am grija la alimentatie.Fix aceeasi problema au avut.o si ai mei cu mine la inceput...Ma intrebau intr.un timp ce naiba am de ma trezesc cu foamea.n gat sa.mi prepar cereale cu lapte Sau daca imi faceam salate si mai mancam si o friptura sau o omleta pe langa, imi ziceau ca s.ar hrani toata familia din cate mananc intr.o zi.
Si ghici ce? Roata s.a intors. Dupa ce am slabit mai mult, ma certau ca mananc exagerat de putin ( desi nu modificasem mare lucru in meniuri) si ca o sa ma inbolnavesc.
Exact cum au spus fetele mai sus, ei spun toate astea pentru ca nu sunt destul de informati, iar pe noi nu vor ajunge sa ne creada prea usor. E mai bine sa invatam noi de la cei mai pregatiti in domeniul asta ca sa ne dea sfaturi
Citat:
Anterior postat de Beldiman Vezi mesajul
Si mama mea a avut probleme cu greutatea,asta pana cand a descoperit Dukan,de atunci se crede experta in diete si regimuri sanatoase. Ma tot atentioneaza: 'Eu cand m-am maritat eram mai slaba decat tine si tu ai 16 ani.' Mda,bine,atunci era alta treaba,alte vremuri.
E adevarat si cu fostii mei colegi,probabil ma vedeau asa mai sensibila si au zis ca pot sa profite de asta,sa ma faca sa ma simt jalnic in pielea mea,au reusit,dar intre timp am invatat sa am incredere in mine si in primul rand nimeni nu e perfect,toti avem cate un defect pe care trebuie sa-l acceptam sau in cazul greutatii corporale sa-l indreptam.
Atunci nu erau atat de mediatizate dulciurile sau mancarea nesanatoasa, fiindca nici nu erau atat de raspandite. Majoritatea bunicilor, matusilor si mamelor noastre nu cred ca au atins 50kg pana sa se marite Munceau si mai mult atunci...Asta e, ne adaptam si noi
Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
sper ca nu te agasez deja. fereste-te in general de produsele pe care scrie "diet", "fitness", "light". sunt in general pacaleli sau produse excesiv procesate si sarace nutritional. nu uita ca nu mancam ca sa slabim, ci ca sa ne hranim, sa traim, sa fim sanatosi. alege in locul lor produse cat mai ecologice, de la tarani, si o sa te ajute mai mult. toti acesti conservanti, coloranti, etc, au in organismul nostru efecte pe care nu le putem cuantifica si in timp vor afecta si greutatea prin modificarea felului in care functioneaza organismul nostru. sa mananci sanatos si cat mai simplu este calea cea mai sigura spre slabire!
So true Carmen Bruma spunea intr.o emisiune ca nu trebuie sa alergam dupa astfel de produse, ca daca alimentul conventional ( de exemplu napolitana) nu e unul sanatos, atunci nici alternativa lui " diet" nu va fi sanatoasa ( napolitana sugar free, fat free, etc). Cel putin nu una din comert care are trecute peste 20 de ingrediente in lista, dintre care nu le poti pronunta numele la mai mult de jumatate.

Ultima dată editat de Adina14; 27 iul 2013 at 21:27:41.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Adina14:
floricica0vesela (28 iul 2013), VAmedeea (28 iul 2013)