Subiect: Dieta si fumatul
View Single Post
  #41 (permalink)  
Vechi 01 sep 2012, 09:28:46
CURPAS IOAN's Avatar
CURPAS IOAN CURPAS IOAN este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 iul 2012
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 68
Dieta: diferenta calorii ,consumate-ingerate
Date: 170cm, 69kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Dieta si fumatul

Raspunsul la intrebare este la tine si in fiecare dintre noi. Dupa cate am mai spus obiceiul fumatului si fumatul in sine actioneaza asupra centrilor placerii in sensul ca produc o stare de placere fara discutie. Acum ca aceasta stare de placere este tributara grav sanatatii si a vietii in totalitatea ei este un adevar incontestabil. Poti sa fumezi ca sa mirosi a nicotina ,sa devii vulnerabil la orice boala ,sa ii imbolnavesti pe cei din jurul tau si nu pe putini bani.
Sustin din experienta proprie ca singurul mod de a termina definitiv este dupa cum urmeaza :
1. Formarea mentalului ca este DAUNATOR si ca VREAU SA MA LAS si nu in ultimul rand sa URASC TIGARA ,FUMATUL .
2. Consultarea unui psihiatru pentru tratarea SEVRAJULUI ce va urma sa apara pana la disparitia lui .
3. Formarea unei noi MENTALITATI de viata treptat cu finalizarea SEVRAJULUI si introducerea unor noi PLACERI mai sanatoase in locul celei de trista pomenire .
Eu am aplicat SPORTUL ,CALATORIILE ,DRUMETIA ,RELATIONAREA INTERUMANA MAI INTENSA SI DE CALITATE .Bineinteles aici toata lumea are dreptul sa gaseasca
si sa aleaga cei place sa faca .
4.Mentinerea este cu SUCCES daca treptat MENTALUL isi creaza aceea adversitate pozitiva fata de intreg fenomenul fumatului.
5.Niciodata sa incerci SA NU TE PLICTISESTI ! FA INTOTDEAUNA CEVA ! PE CAT POSIBIL PLACUT ! DAR SA NU TE PLICTISESTI !
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui CURPAS IOAN:
Michelina (29 nov 2012)