View Single Post
  #41 (permalink)  
Vechi 15 apr 2010, 20:14:13
corina3434's Avatar
corina3434 corina3434 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 30
Date: 165cm, 54.5kg
Mesaje: 26
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal... Corina3434

Uf... deabea acum am reusit sa intru.

Sunt mandra sa zic ca azi mi.am atins telul(>750kcal) .... am mancat 770. Nu mi.a fost prea usor dar m.am gandit toata ziua ca o sa intru diseara pe forum sa va povestesc si TREBUIE sa am cel putin 750

Asa... sa va zic ce am papat azi :
mic dejun (8am): branzita, castravete, un ou fiert ( pt proteine) , si crema de branza cu fructe 0%grasime.
pranz (12am, inainte de scoala... deabea m.am urnit sa pap) : mi.am facut o salata de porumb, ciuperci, masline si iaurt. Avea 180kcal. Stiu ca e putin da pana pe la 3- 4 m.am tot gandit la ea si "mustrat" , da trebuia papata.
gustare ( la scoala...nu mai stiu la ce ora) : un mar si un baton de cereale cerbona 75kcal ( mai putine decat unul fitness )
cina (7pm) aveam in frigider de ieri niste fructe cu iaurt facute la blender, si am baut 100kcal .
Mai aveam in plan si niste struguri dar am renuntat

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Hihi, si eu am catel... il cheama Bobitza si e pechinez.
Pe al tau cum il cheama? Sunteti complici voi, tu te faceai ca mananci si el beneficia de toata mancarea... Apropo, manca tot ce mancati voi? Al meu vrea doar mancare de catei cumparata
Al meu e Fox-terrier. Il cheama Goofy ca in desenele Disney . Pai e chiar foarte mofturos la mancare. Bobite de catei nu vrea si doar un fel de conserve mananca. In schimb mananca orice gateste mama. Si il rasfata mama nu gluma : ciorbe cu multa carnita, sarmalute, paste ... in general dupa ce mananca ai mei ii opresc si lui. Dar daca primeste doua zile la rand un fel de mancare , a treia zi incepe sa faca mofturi

Merci pt cafeluta

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
ok..bun...660 azi

maine neaparat 700 kcal daca nu 1000...si vreau sa citesc si sa vad ca vin din produse sanatoase... sa nu citesc batoane nu stiu de care sau dulciuri. NU accept sa zici NU POT ...exista doar NU VREAU. Vreau sa vad in meniu ceva proteine sanataose: gratar carne de pui, peste tuna, oua fierte In afara de branzeturi si iaurturi si fructe, vreau sa vad ca la gratarul de pui adauci si ceva legume (fierte si/inabusite sau la cuptor)

Tine minte ! SE POATE... nu exista nu pot

iar cu afectiunile tale, mami si tati stiu? mergi la doctor ?
Nu am putut sa renunt la baton , nu pentru ca muream de pofta dar nu aveam decat un mar la mine si simteam ca daca nu mananc ceva o sa imi ghiortaie matele in ora si asta e cel mai putin caloric lucru de la bufet. ( mi s.a intamplat de cateva ori sa inceapa sa.mi faca stomacul scandal exact in momentele de liniste )
Am mancat si legume, dar carnita... De fapt chiar am vrut sa pun niste sunca in salata dar nu mai aveam. M.am gandit dupa.aia la crenvursti...Ce parere aveti? Sunt buni de aruncat prin salata?
La doctor nu merg , iar de afectiuni stiu doar in parte . O problema cu calciul am de mica, motiv pt care mi.am rupt mana de 6 ori . Faza cu menstruatia am ascuns.o dar, de vreo 2 sapt, a descoperit mama adevarul. Si afectiunea temporo-mandibulara.... aici e o intreaga poveste. Intr.o dimineata , prin septembrie, m.am trezit si m.am dus imediat sa iau micul dejun si , ducand eu furculita la gura, descopar ca nu pot deschide gura. Ma ridic speriata, ma duc la baie , deja ma luasera ametelile ,la baie lesin , ma ridic ma duc iar in bucatarie unde lesin din nou. In cele din urma imi dau ai mei o fiola de calciu si usor usor imi revin. Toti trei am blamat alimentatia precara (ai mei deja incepusera sa obs ca nu prea mananc). Cu toate astea eu aveam dubii, deoarece atunci cand m.am trezit ma simteam perfect, totul a inceput cand mi.am descoperit "incapacitatea". Mama nu a inteles ce tot ii spuneam, asa ca dupa 2 luni in care am tot rascolit tot internetul, am aflat ce s.a intamplat defapt : mi se blocase maxilarul datorita acestei afectiuni de care eu nu stiam, iar lesinul a fost cauzat de un atac de panica. Ei bine acum cu afectiunea asta e cam nesigura treaba ... cert e ca nu exista o cauza exacta, in general e provocata de miscari bruste ale maxilarului sau lovituri( cu toate ca eu nu experimentasem nimic de genu recent) , e pe viata iar tratament nu exista ( unii zic ca se poate vindeca cu cutitul dar nu e sigur ) Am uitat sa va zic cum se manifesta : cum probabil v.ati dat seama mi se blocheaza maxilarul , mai bine zis osul fuge din incheietura - aflata in dreptul urechii ( puneti mana acolo si mestecati in gol ca sa o simtiti ) . Ca sa il "aduc" la loc a fost mai greu, stateam cate 10 min uneori , acum insa m.am deprins cu miscarea si "il rezolv" in 2 sec. De fapt , m.am obisnuit chiar sa dorm intr.o anumita pozitie in care sansele "de fuga" sunt minime. In orice caz sunt norocoasa ca m.am prins cum sa ii dau de cap, am citit de forumuri persoane care stateau cu el blocat cu zilele, cand nu puteau manca decat supe . Nu le.am spus alor mei despre asta , m.ar tari la n doctori care nu ar rezolva nimic ( m.am documentat temeinic despre ce se intampla) si pot sa spun ca , din pacate, deja m.am "adaptat".


Citat:
Anterior postat de kore Vezi mesajul
Buna Corina si bine ai venit...avem ceva in comun-numele
am si eu o intrebare...in legatura cu faptul ca nu poti sa mananci pranzul la scoala...nu ai putea sa iei micul dejun la 8-9 cand te trezesti si sa mai mananci o data la 12 inainte sa pleci?
in felul asta ai putea sa mananci la md lapte sau iaurt cu ce vrei tu iar la pranz ceva mai consistent care sa iti dea energie pt alea 7 ore petrecute la scoala
plus ca nu ar mai trebui sa manaci la sc decat un fruct sau alta gustare light
Mi.e greu sa mananc de pranz la 12... cand eu iau micul dejun la 8. Deobicei mancam de pranz pe la 3. Si nici nu vreau sa ma obisnuiesc cu pranzul la 12 pentru ca sigur mi se mai face foame mai incolo si nu o sa mananc , gandindu.ma ca deja am luat pranzul.
Sper ca de luni sa imi iau o caserola cu papica la scoala. si speeer sa o si mananc


Uh cat am scris Am intrat pe la 8 si a trecut o ora pana am terminat , dar imi face placere. Sper sa nu va plictisesc pe voi cu cititul
corina3434, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
corina3434, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1965 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1448 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat