View Single Post
  #4140 (permalink)  
Vechi 26 iun 2012, 09:31:09
judeleana's Avatar
judeleana judeleana este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 oct 2011
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 40
Dieta: montignac
Date: 173cm, 64kg
Mesaje: 79
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Buna fetelor, uitati ce am gasit eu pe site-ul ofial al lui Monti :
Q: A friend of mine, who also follows the Montignac Method, has advised me not to eat fruit desserts with my meals. I have not really followed his advice and have not seen that it makes any real difference as concerns the results of the Montignac Method. Is it true that I should watch out for fruit desserts with my meals?
Answer
Certain people tend to feel bloated when they eat fresh fruit at the end of a meal. It might be better for them to eat their fruit 15 minutes before breakfast, or in between meals. Cooked fruit which is not likely to ferment can, on the other hand, be eaten at the end of a meal. This is true for red fruit and other berries (strawberries, blueberries, raspberries) which do not run the risk of fermenting because of their low sugar content. People that do not have this problem can eat fruit with GIs that fit in with the Montignac Method at any time.

Nu vreau sa contrazic pe nimeni cu asta, avand in vedere ca din ce am observat aproape toate fetele considera ca nu trebuie sa mananci fructe decat dimineata sau intre mese, pentru ca ele fermenteaza si creste IG.
Adevarul e ca eu nu ma balonez de la fructe, doar de la mere pe care le mananc doar dimineata sau intre mese, in rest asa cum spune chiar Monti, restul fructelor, daca nu exista problema balonarii, pot fi mancate fara probleme ca si desert dupa orice masa. Din ceea ce spune el, fructele nu sunt recomandate dupa masa din cauza balonarii si nici intr-un caz pentru ca ar creste IG prin fermentatie.
Inca odata, cu riscul de a supara, poate, anumite fete care nu sugereaza fructele dupa masa, eu cred ca atata timp cat nu exista probleme cu balonarea, ele sunt potrivite ca si desert.
Meniul pe 2 zile:
Ieri(luni)
MD- 3 felii wassa cu gem conform de capsuni
G- o grefa si dupa inca o ora, 20 migdale si 3 patratele cico 85% cacao;
P- salata rosii, castraveti, 2 oua fierte
G- cirese si o piersica
C- salata de ton ( rosi, ton, ceapa, putin ulei masline), dupa o ora , cirese .

Marti

Md- 2 piersici, dupa 1/2 ora ,4 felii de Wassa 21% fibre cu 300 gr iaurt 0.1% grasime
G- migdale
P- salata de ton( rosii, salata, ceapa, ton, fara ulei), 2 patratele de cioco
G- seminte dovleac neprajite
C - mancarica de pui cu ciuperci( fara ulei), dupa o ora 2 , 3 piersici
judeleana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2567 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2050 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat