View Single Post
  #415 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 17:28:27
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Buna Ale,

Mersic pentru cafeluta, am degustat-o din priviri azi de dimineata caci la Detox nu merge cu cafeina
Nu trebuie exagerata situatia cu faza cu lunea si martea . Nu sunt o defetista, nici superstitioasa si stiu care-i efectul asupra subconstientului. Ca sa reformulez situatia: avem toti un bioritm al nostru in timpul anului, in timpul lunilor, al saptamanii. E ca si cu faza "sezon inalt", "sezon "mediu sau mic" la statiuni la mare si munte sau cu actiunile in bursa. Nu ai ce-i face! Bioritmul e ceva natural. Eu de miercuri pana duminica zici ca sunt pe arcuri de cata energie am. E doar vorba ca daca ar fi sa fac un clasament al zilelor celor mai "profitabile" dintr-o saptamana, lunea si martea ar fi pe ultimele doua locuri. Dar e bine sa ne cunoastem bine si sa stim tocmai aceste lucruri ca sa putem adopta programul in functie de acesti parametri.

Legat de Yoga, cat eram in Faculatate, faceam acolo la sport cu un prof tare bun. Nu ma duceam des, doar o data pe saptamana dar cum era pentru prima data, m-a ajutat sa inteleg care-i adevarata treaba cu disciplina asta. Pe urma am ales calea de mijloc. M-am inscris pe une site de Yoga on-line cu profi in direct, care filmau sedintele facute dimineata si seara si in care explicau tot "ce se intampla". In paralel, am cumparat o sumedenie de carti despre yoga, ca sa "aprofundez" materia. Pe mine personal, tot cartile m-au ajutat cel mai mult. Cand faceam postura X sau Y aveam clar in cap la ce foloseste fizic si psihic. Dar ma rog, Yoga e o filozofie de viata, care trebuie aplicata in toate. Legat de asta poti afla mai multe din cartile lui Deepak Chopra. Si bieninteles ca am incarcat si de pe net ca de! daca e gratuit.... e tentatia mare....

Cu parul, am perie, feon, placa, ondulator....tot tacamul. Si dureaza 15-20min sa mi-l fac (partea cu uscatul). Doar ca nu-mi place mie sa pierd timpul cu asta zilnic si nici sa-l supun acestor aparate zilnic.

Cu faza cu prietena, nu pot sa zic ca este "cea mai buna prietena " ("adevarata" fiind in Ro) dar ramane totusi o prietena caci ne ajutam ba cu una ba cu alta. E doar chestia ca ea e genul de prietena super faina sa faci o treaba impreuna, dar la discutii si altele.....

Pe curand,

Ultima dată editat de pasiune; 06 apr 2011 at 17:30:33.