View Single Post
  #418 (permalink)  
Vechi 06 apr 2011, 23:48:20
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Meniu azi - miercuri

MD: Smoothie Kiwi/Coco
G: 1 Shake proteinat végé (cu proteine de canepa, orez si fasole si o gramada de alte plante)
Pranz: 200g fasole rosie boabe + salata verde si sfecla + castravete
G: 5 smochine +1 mar + 25g migdale
Cina 1 Shake végé proteinat

Activitate fizica: 2h mers pe jos + 1h Tracy (30 min Mat + 30 min Dance & Coarda)

Ale, nu stiu ce s-a inteles pe postul asta, poate le-am amestecat eu dar treaba asta nu are legatura cu studiul despre care tot am spus. E vorba despre sute de studii. Principale carti de capatai sunt puse in referinta in josul sintezelor facute de mine din aceste carti citite din scoarta in scoarta. E vorba de o gramada de oameni de stiinta mai mult decat renumiti, cu rezultate in vindecarea multor afectiuni si inclusiv un autor care a luat Premiul Nobel la Medicina.
In fine, este foarte mult de spus, Montignac a aparut in Franta prin anii 1987, sute de autori de carti de "regimuri de slabit" s-au luat dupa el, altii din alte pricipii legate de naturism au bagat si ei faza cu combinatiile alimentare si asa s-a facut spalarea de creier sau mai bine zis confuzia (intre "cura" si "mod alimentar permanent" ). In RO abia de cativa ani se vorbeste de el.....A citi cateva carti al carui autor iti place cum scrie nu inseamna ca ai descoperit un adevar. O carte nu este un studiu. Toate astea sunt vechi decat lumea. Montignac a murit acum cateva luni in Franta de cancer de colon. Asa ca faza. ..Nu vreau sa insinuez nimic. Nu-mi plac polemicile.
Si mai e vorba sa vedem daca vorbim de acelasi lucru?! Ce inseamna la tine "combinatiile X sau Y "nu fac bine" sau "nu sunt bune"? Cand zici asta din ce punct de vedere te plasezi? Termen scurt? Termen lung? La slabit? La sanatate? La functionarea corecta a creierului??

In weekend promit sa fac un raspuns detaliat si definitiv la chestiunea asta. Zic definitv pentru ca sunt dezgustata de suprimarea contului lui Janeline si arhivarea jurnalului ei doar pentru ca a scris numele unui blog. Pe toate forumurile respectate din afara n-ai sa vezi asta in viata ta sa nu ai voie sa pui un link, etc... Cu toate fitele lor, romanii sunt cu sute de ani in urma la mentalitate...din pacate... Daca persoane ca ea nu mai pot veni pe forum, atunci nici eu nu-mi mai bat capul si nici energia, nici timpul.

Te pup Noapte buna