View Single Post
  #43 (permalink)  
Vechi 10 nov 2013, 13:40:00
Anne10's Avatar
Anne10 Anne10 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Implicit Re: Sfaturi, de prin forum, adunate

Buna ziua tuturor! M-am decis sa scriu aici cateva sfaturi citite dintr-o carte (nu le voi scrie pe toate intr-o zi).Sunt sigura ca de unele a-ti mai auzit (citit) de vro 100 ori dar cred ca nu strica sa le mai auzim (citim) si de 101 ori. Important este nu de cate ori le-am auzit ci de cate ori le-am pus in practica. Eu sunt una dintre persoanele care stie cat de cat teorie, dar ma omara practica.Usor si cu rabdare sper sa schimb asta.
Primele sfaturi:
1) Nu uitati ca pierderea in greutate nu este eficenta decat daca e durabila sau definitiva (e un stil de viata, daca mereu revenim la obiceiurile proaste, vom reveni si la kg in plus, de acea e bine sa facem schimbarile cu pasi mici ca sa nu ne simtim fustrati, si sa le putem adopta(pe cele bune) si elimina (pe cele rele) pe o perioada cat mai luuuunnnggggggggggaaaa).
2) Nu va propuneti obiective ne realiste (ca si la primul punct, luati-o usor ).Exemplu : daca mancati deobicei cate o ciocolata o data ( chiar in fiecare zi), pentru inceput reduceti-o la jumate (pentru 2-3 zile), dupa asta la unsfert, si dupa acea renutati la ea; si inlocuiti-o doar cu ciocolata neagra de maxim 75% cacao dar atentie nu mai mult de 2 patratele mici pe zi.
__________________
Jurnalul Anne10
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Anne10:
nicoleta100 (10 nov 2013)