View Single Post
  #446 (permalink)  
Vechi 12 nov 2012, 13:22:30
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Buna dragelor!

Va multumesc pentru mesajele frumoase si pentru incurajari. Adevarul este ca totul, inclusiv succesul pleaca de la atitudine si de la confortul emotional/psihic. Daca nu exista acest echilibru e cam dificil... Eu din fericire am cu cine sa vorbesc- daca imi fac curaj- vorbesc cu voi si atat! Sunteti oameni deosebiti si regret ca nu va cunosc si personal! Poate as fi fost altfel acum...

Eu ma cunosc...atunci cand devin depresiva, greu ies din starea asta. In acelasi timp, de cate ori "ma scufund" mi se intampla tot felul de ghinioane ptr ca exact ca si zicala- un rau nu vine niciodata singur. Vineri o individa a iesit pur si simplu din parcare fara sa se asigure...si a intrat in mine de la aripa stanga fata pana in spate...efectiv masina ei s-a oprit dupa ce a infundat-o de la un capat la altul pe a mea! Pe moment am ramas blocata...chiar nu mi-am inchipuit ca se poate asa ceva! Strada era si cu sens unic... Individa a iesit din parcare cu fata din laterala...ziua in amiaza mare...nici nu mi-am inchipuit ca poate exista asemenea prostie intr-un singur om! Bineinteles ca a urmat tot circul cu "intelegerea amiabila" si orele petrecute la asigurator! Apropo- in astfel de cazuri, daca nu stiati, politia nu mai vine sa faca nicio constatare (vine doar daca sunt victime, raniri, etc...la "tamponari" Nu!). Astfel "individa" care cf vechiului regulament ar fi trebuit sa aiba permisul suspendat 3 luni ptr ca nu a acordat prioritate la plecarea de pe loc...a scapat fara nici macar o amenda! Halal lege! Aveti maaaaare grija daca sofati, mai ales in Bucuresti! E plin de astfel de specimene... A iesit si a spus cu o candoare iesita din comun "...i se putea intampla oricui..." What???!!! Oricui la fel de periculos si de paralel cu legislatia rutiera si cu regulile de sofat probabil! CUM Dumnezeului obtin permisul astfel de oameni? CUM? Asta poate lovi inca 5 insi in aceeasi zi sau luna si in afara ca-i va creste prima de asigurare la RCA NIMIC....

Cam asta mi s-a intamplat dragele mele! Maine duc masina in service ptr ca a trebuit sa astept pana au ajuns piesele (usile si aripile plus alte accesorii si bucsa/planetara la roata din stanga fata) comandate si cam atat...

@Ema- apropo de filmuletul postat de tine- si eu l-am vizionat :-) Nu spun ca nu ar fi ceva adevar acolo insa totul pleaca de la atitudine. Bineinteles ca a gandi pozitiv ajuta inclusiv dpdv psihic/emotional insa nu cred ca poate schimba foarte multe in anumite conjuncturi... Te ajuta in relationarea cu oamenii, pentru ca exista empatie si cei din jur simt daca exista simpatie/antipatie sau mai popular spus daca exista "chimie" iar de aici reactia lor poate fi una pozitiva sau negativa...INSA nu cred ca poate influenta destinul nostru la modul ca efectiv gandurile noastre se materializeaza cumva...nu cred, insa asta nu inseamna ca nu ma pot insela :-))) Eu de exemplu ma pot gandi pozitiv cum ma va suna vreun angajator sa imi faca vreo propunere in urma cererii mele...insa ma voi gandi degeaba daca el nu este convins de cv-ul meu sau de alte criterii... Autoarea chiar recunoaste ca dupa indelungi necazuri, a cunoscut un OM care ulterior i-a devenit partener de viata si cu ajutorul caruia a reusit sa-si gaseasca echilibrul...restul a urmat natural. A gasit AJUTOR atunci cand a avut nevoie, asta este in esenta. Poate ca daca nu ar fi intalnit acea persoana, nu ar fi avut destinul si nici experienta de viata de pana acum. Trebuie sa gasesti ajutor atunci cand ai nevoie si iti trebuie si putin NOROC...putin mai mult!

Iar pentru confortul psihic ai nevoie de echilibru. Daca acest filmulet ofera liniste si echilibru este perfect! Pe unii probabil ca-i ajuta. Pe mine nu prea... Eu sunt gnostica din acest pct de vedere. Eu am nevoie de echilibru la modul concret. Palpabil, material... Din pacate traim intr-o societate care iti impune sa ai si resurse financiare/materiale...doar hrana spirituala nu este suficienta pur si simplu! Pe mine dependenta asta dpdv financiar/material ma sufoca...si numai pozitiv nu mai pot gandi, ba dimpotriva!

sunt exact ca in melodia asta superba:

Losing my religion de R.E.M....

R.E.M - Losing My Religion, lyrics - YouTube
__________________
JURNAL EXP
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rii-11784.html
" Mintea intuitiva este un dar sfant iar mintea rationala este un servitor credincios. Am creat o societate care onoreaza servitorul, dar a uitat darul..." (Albert Einstein)

"Great souls have willpower, weak once only desire"
"In God we trust, all others pay cash"
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Exp:
ancad26 (12 nov 2012), dayanna (18 nov 2012), losefat (16 nov 2012)