View Single Post
  #46 (permalink)  
Vechi 23 nov 2011, 17:57:08
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Ce pregatim dietetic de Revelion si Craciun

vin cu tortul... am stat si m am gandit de 10 ori pana acum daca sa-l fac acum sau nu
pentru ca este un desert acceptat in dieta montignac, ca nu are carbohidrati multi
dar nu-l fac... ma tin tare inca o luna
deci.....................

ingrediente:
250g ciocolata amaruie... eu folosesc minim 75% cacao, voi puteti si mai putin neagra, gen peste 50%.. sau cum va place. in general cicolata de menaj e amaruie.
70-170 g unt.. la libera voastra alegere in functie de cat de cremos si nedietetic il vreti.. dar macar 70g unt trebuie puse ca altfel se usuca in cuptor
5 oua - separate albusurile de galbenusuri
coaja rasa de portocala sau arome, vanilie etc
o cana de 250ml de migdale macinate cat mai fin...
200g zahar, sau indulcitor/stevie/miere/fructoza. eu personal il fac cu fructoza 100-150g
2 linguri de lichior de portocale (eu nu pun alcool, am pus esenta de rom)
citeva picaturi de zeama de lamiie

1. topim ciocolata si untul pe bain-marie; dupa ce s-au topit, lasam sa se racoreasca un minut si adaugam galbenusurile, unul cite unul (atentie, daca compozitia de cioco e prea fierbinte, coaguleaza galbenusurile); adaugam coaja rasa de portocala (esentele/aromele) si migdalele macinate;

2. batem albusurile spuma si adaugam zaharul/fructoza/... pana devin tari si incorporam albusurile incetul cu incetul in compozitia de cioco (trebuie de la inceput folosit un vas incapator). incorporarea albuselor se face treptat, cu miscari de jos in sus.
se pune compozitia intr o forma (detasabila sau nu - cu foaie de copt); se da la cuptorul incalzit in prealabil... la 170 grade timp de 45-50 min, cand e scobitoarea curata.
se poate servi cu frisca sau cu glazura de cioco, facuta din ciocolata sau cacao cu unt, sau in functie de imaginatia voastra

- timp de preparare 20'/ de coacere 45-50'
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat