View Single Post
  #47 (permalink)  
Vechi 13 sep 2011, 09:11:59
roxxialexx's Avatar
roxxialexx roxxialexx este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica personalizata cu principii Rina's 90
Date: 160cm, 65kg
Mesaje: 4.716
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 13 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Buna,Roxi!Intr-adevar,de folos postarea ta,dar din cate stiu eu biscuitii digestivi contin si zahar.Eu asta am vazut pe toate ambalajele de biscuiti digestivi.Gresesc?Iar fructele...stiu ca sunt indicate si foarte sanatoase,dar nu trebuie sa depasim 1-2 fructe pe zi
Sincer nu m-am uitat asa des, insa stiu ca sunt biscuiti digestivi si pentru diabetici, cu zaharina. Dar pentru cine nu are lene, isi poate face in casa biscuiti sau painici wasa mici, cu seminte si faina integrala ca sa fie 100 % un obicei natural si sanatos
Cat despre fructe, eu una nuam citit nicaieri de limitarea la 1-2 fructe pe zi, eu una am zile cand mananc numai fructe, insa acum e sezonul sa ne umplem de vitamine tipice perioadei, ca mai incolo, clar o sa avem doar de import, care, sincer, sunt mai mult chimicale.

Dar m-am documentat putin si asta am gasit:

Cercetătorii americani recomandă între două şi patru porţii zilnice de fructe şi între trei şi cinci porţii zilnice de legume. Asta nu e atât de descuranjant pe cât sună.

O porţie de legume înseamnă:
- 60g de legume crude sau gătite;
- 110g de verdeţuri crude;
- 7 sau 8 morcovi mici;
- 1 cartof mediu copt;
- 1 ştiulete de porumb.

O porţie de fructe înseamnă:
- jumătate dintr-un măr mare;
- jumătate de banană;
- 170g de suc natural de fructe sau de legume.
roxxialexx, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2018 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1244 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de roxxialexx; 13 sep 2011 at 09:14:27.