View Single Post
  #481 (permalink)  
Vechi 13 nov 2010, 10:18:55
danasonrisa's Avatar
danasonrisa danasonrisa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 sep 2010
Locaţie: Vaslui, Romania
Vârsta: 43
Dieta: hipocalorica usoara
Date: 158cm, 65.2kg
Mesaje: 2.459
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 06

Buna dimineata fete dragi! Merg sa vad ce ati mai facut Eu m-am trezit la 8,15, m-am culcat la 23,45. Aseara mi-a trimis mesaj (scuzandu-se ca e tarziu, dar atunci ajunsese in Germania) doctorita mea draga si mi-a spus sa vin miercuri, nu vineri. Am sunat-o sa stabilesc ora dar mi-a respins si mi-a trimis mesaj ca e in metrou si nu poate vorbi, ca ma suna ea maine dimineata(azi) la 9. I-am multumit si i-am zis ca o sun eu. Ea a zis bine, la 8,45. Am sunat-o dimineata la 8,45, era somnoroasa, a uitat sa mentioneze ca dupa ora Germaniei Am zis "aoleu, nici eu nu m-am gandit" iar ea a ras. Mi-a spus ca valoarea HCG e cam mare dar ca in medicina nu sunt batute in cuie aceste valori, depind de foarte multe, ca este ok ca am constatat ca e sarcina intrauterina, doar ca valoarea e mare fata de marimea sarcinii pe care a vazut-o. Mi-a zis ca ceea ce o ingrijoreaza este cavitatea mare plina de endometru, dar cel mai bine este sa asteptam si sa vedem miercuri ce s-a mai intamplat si ca, chiar daca ar fi sa pierd o sarcina atat de mica, e de preferat sa se intample natural, nu cu chiuretaj, pt a nu afecta endometrul.
Am cautat pe nat si uitati ce am gasit legat de ceea ce se intampla in saptamana a 5a de sarcina cu bobo:
Bebelusul tau...

Citat:
...nici nu o sa-ti vina sa crezi cat de repede va creste de acum inainte bebelusul tau. Daca saptamana trecuta avea doar 1 mm, acum a ajuns la 2.5 mm lungime si a inceput sa poarte un nume - Embrion - sub care se legitimeaza pana la varsta de 12 saptamani, cand va fi avansat, pentru tot restul sarcinii, la functia magulitoare de Fat!
"Casuta" lui a crescut si, ca orice om care se respecta, "si-a tras" o piscina (sacul amniotic) in care sa balaceste toata ziulica, ancorat de un furtunel cu mancarica (cordonul ombilical). Inima bebelusului tau este formata in proportie de ¾ si va incepe sa bata incepand cu aceasta saptamana.
De asemenea, vor incepe sa se dezvolte creierul, sistemul cardiovascular, cel nervos, cel reproductiv si celelalte oragane majore.
sursa: mami.ro
Doctorita m-a linistit. Eu insami m-am autolinistit, eu stiu ca data conceptiei este 16 octombrie, deci azi facem 4 sapt, deci abia intram in sapt a 5a, asa ca eu cred ca totul e ok, asa simt, si ca miercuri vom auzi inimioara lui bobo mic
La culcare am luat intravaginal Utrogestan, ma doare un pic jos, sfarcurile sunt sensibile tare, greturi nu. Cred ca ma doare deoarece bobo face baie!
__________________
Jurnal danasonrisa

Ultima dată editat de Slabuta; 13 nov 2010 at 10:24:06.