View Single Post
  #5023 (permalink)  
Vechi 10 nov 2011, 09:35:17
iuanutza's Avatar
iuanutza iuanutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana

Citat:
Anterior postat de happygirldiana Vezi mesajul

Iuanutza, dar uite, ziceati ca daca ma axez pe un aliment, pe ala il mananc toata ziua.La proteine daca imi aleg carne azi, carne mananc toata ziua, nu amestec cu ou sau branza sau lapte, da?
Dar am vazut intr-un meniu al unei fete, cred ca al Alynei, la proteine avea carnita parca la pranz iar la cina crema de untsa de branza nu mai stiu sigur.Astea nu mai sunt combinate?Eu nu ma descurc deloc cu combinatiile astea...
da, deci daca de ex iti alegi sa mananci la pranz carne de pui, tot carne de pui vei manca si la cina...sa fiu si mai detaliata...pranz:piept de pui plus o felie de paine plus o salata mare, eventual si o supica de legume...cina-carne de pui plus o salata mare...in legatura cu Alyna, nu stiu cand i-ai vazut tu meniul ala, ca daca i l-ai vazut acum recent, inseamna ca ea e constienta ca nu face bine, si din cate stiu nu are niste perioade asa de bune acum...daca mananca asa, o face fiind contienta ca nu e ok...deci doar un singur tip de proteina pe toata ziua necombinata...daca se merge pe lactate, atunci se poate consuma crema aia de unt, si chiar si putin iaurt sau lapte batut sau chiar si putina branzica proaspata la aceeasi masa...sa ma detaliez cu un meniu de lactate:pranz-salata bulgareasca din legume, telemea de vaca, putin lapte batut ca dressing, si cam 10 g cascaval ras, o felie de paine....cina-salata bulgareasca cu jumatate cant telemea si putin lapte batut...ori mai poate si si alta faza, sa nu cumva Alyna intre timp sa se fi hotarat sa urmeze mai bine faza de mentinere a rinei, unde se poate manca la pranz carne, iar la cina si alta proteina, sau amidon, sau carbo...lasa ca o sa vorbesc oricum cu ea si o sa-ti transmit, bine scumpo?
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]