View Single Post
  #5044 (permalink)  
Vechi 15 nov 2011, 22:19:32
yda's Avatar
yda yda este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 nov 2011
Locaţie: pitesti, Romania
Vârsta: 39
Date: 165cm, 63kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vin fiert cu portocala

buna! eu sunt noua pe aici am aproape 27 de ani si un baietel minunat de 3 anisori. pana sa-l nasc pe el am avut un corp perfect si desi am luat doar 12 kg pe timpul sarcinii, am ramas cu 5 kg in plus, adica am avut vreo 60, dar cum sunt o gurmanda si am alaptat un an si 2 luni, nu m-am oprit la asta, am tot mancat ziua, iar seara ba bagam o shaorma, ba un big mac, ba o pizza in oras cu sotul...cand am ajuns la 65 de kg, mi-am zis ca in felul asta nu se mai poate. nu tin o dieta drastica, fiindca nu as putea, ci dupa ce am vorbit cu un nutritionist, acesta mi-a zis sa fac o dieta in jurul a 1500 de calorii, mi-a zis ca nu e o tragedie daca intr-o zi am sa depasesc nr. de calorii. pot sa mananc orice, dar sa ma incadrez in numarul de calorii, astfel:
dimineata 7,30 :200-260 de calorii
gustare 10,30 : 50-60 de calorii
pranz13,30: 500-560 de calorii
gustare 16,30: 50-60 de calorii
cina 19,30:500-560 de calorii

pot sa spun ca am mancat orice de la ciocolata, cartofi prajiti si tot ce am poftit, dar nu in cantitati exagerate, ci astfel incat sa ma incadrez in sistem, iar intr-o luna asa cum mi-a spus nutritionistul am slabit 2 kg, fara sa fac sport (mereu imi zic ca ma apuc de maine, dar...o sa ma apuc in curand ca deh trece iarna, vine vara si trebuie sa arat bine). asa ca, daca vreti sa va calculati caloriile si sa nu va imbolnaviti de stomac imi puteti urma schema, ca sa zic asa )
yda, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1570 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1053 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]