Subiect: Ema's Diary
View Single Post
  #507 (permalink)  
Vechi 14 sep 2012, 07:13:51
losefat's Avatar
losefat losefat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 aug 2012
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.836
Aprecieri acordate: 1.598
Am fost apreciat(a) de 1.768 ori in 656 mesaje
Implicit Re: Ema's Diary

Citat:
Anterior postat de Sasy Vezi mesajul
Am intrat tarziu, asa ca depasesc perimetrul zilei. Sper sa nu deranjez cu asta.
Tema e interesanta si extrem de ofertanta. Se pot emite o groaza de idei inteligente si la fel de multe platitudini.
Notiunea de frumusete, prin ea insasi, este relativa. Frumosul este receptat in mod subiectiv (de unde sintagma "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-i place omului.")
In timp si spatiu, frumusetea este privita diferit ( frumoase sunt fotomodelele zilelor noastre, dar cine poate spune ca modelul rubensian e urat?)
Sau, ce sistem de referinta luam in calcul cand vorbim de frumusetea sufleteasca? Propria noastra scara de valori, probabil.
Asadar suntem frumosi fizic sau sufleteste functie de gradul de disponibilitate al celor din jur de a ne accepta "frumusetea". Noi insine nu putem face aprecieri despre frumusetea proprie sau, daca le facem, sunt atat de incarcate de subiectivism incat nu sunt relevante.
Nu stiu ce e mai important: frumusetea fizica sau cea sufleteasca. Depinde cand, unde si cum se pun in balanta cele doua laturi al intregului numit "frumusete".
La o prezentare de moda, conteaza frumusetea fizica. Intr-o situatie disperata, ceea ce primeaza e sufletul.
Pentru prima intalnire e importanta frumusetea fizica. Pentru urmatoarele sau pentru o relatie de durata, prevaleaza frumusetea caracterului.
Parvenitul isi va alege o secretara frumoasa. Un om de afaceri serios va prefera o secretara modest dotata fizic, insa capabila, eficienta, devotata, discreta. Si tot asa, putem da exemple nenumarate despre cum inclina balanta in favoarea unuia sau altuia dintre aspecte, functie de cei din jurul nostru, de epoca, de situatie, de sistemul de referinta.
Noapte buna, Ema!
Buna Sasy,
ma bucur ca ai dat curs temei zilei...oricum se poate raspunde cand doresti...poti trata oricand orice subiect!
Concluzia este ca:

Frumusetea este relativa!
Frumusestea este in ochii privitorului!


Te astept la tema de azi, am sa o postez de dimi poate se incumeta mai multe slabute sa ii dea curs!
__________________