View Single Post
  #5091 (permalink)  
Vechi 30 mar 2012, 10:43:22
meapasarica's Avatar
meapasarica meapasarica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
fetita ta papa doar lapte praf? ai avut probleme cu constipatia? eu nu mai stiu ce sa ma fac...si e doar incepulul

am incercat 3 feluri de lapte pana mi-a acceptat unul...acum ii dau milumil de la milupa...si mie mi-a zis pediatra tot 2, 3 ore
eu tin laptele in incalzitor ca nu il manaca tot odata de exemlu daca sta doua ore treaza in astea 2 ore tot manaca cate un pic...noaptea il prepar dupa ce ii dau sa manace pt urmatoarea masa il pun in incalzitor si la urmatoarea masa il am pregatit, a mea cand se trezeste daca nu ii dau repede sa manace face o galagie....cand ii foame si cand o doare ceva palnge in rest nu ii aud gura..

am intrebat pediatra de constipatie...mi-a zis ca daca nu face 2, 3 zile e constipata...a mea seara pe la 10 o i-a scremutul si incepe...nu doarme pana nu face...de cateva ori a trebuit sa o ajut eu cu un sfert de supozitor cu glicerina..cum l-am pus cum a facut pe loc....supozitorul la dat afara repede si a facut....ideea e ca nu vreau sa o invat cu supozitoare...dar ce sa-i fac? nu o pot lasa nici asa

acum mi-a recomandat Nan senzitiv....nici nu ma gandesc sa il incerc....ca nu cred ca il va accepta si apoi atatea formule i-am schimbat de nu mai stie de capul ei...

ia mers foarte bine de la milumil dar eu ocosa i-am dat ceai de colici si s-a constipat apoi si-a revenit....apoi iar i-am dat sa vad daca e de la el acum nu s-a mai reglat

azi merg sa fac ecografie la sold...voi ati facut? sper sa fie bine


P.S: imi place sa va citesc...mai invat ceva de pe la voi...sunt incepatoare

Lisha, baiatul meu a baut lapte praf inca de la inceput si am avut probleme cu constipatia in saptamana a doua, o chestie foarte importanta atunci cand ii pregatesti laptele: sa nu cumva sa pui mai mult lapte praf in apa decat trebuie, asta e o greseala frecventa, si eu am facut-o la inceput, cred ca noaptea cand ii faceam laptic si probabil cum eram adormita se intampla sa umplu mai mult masura...se scremea toata noaptea, de-abia dormea

solutia a fost apa fiarta si racita... sa ii dai in sticluta, asta daca vrea sa o bea...fetitei tale ii lipseste lichidul din corp si de aceea se constipa...oricum se stie ca trecerea de la laptele de mama la cel praf e destul de socant pentru stomacelele micutilor si le ia timp pana se obisnuiesc

iti tin pumnii
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat